Retas visiškas Saulės užtemimas antradienį Pietų Amerikoje dieną trumpam pavertė naktimi ir žavėjo didžiules minias Čilėje bei Argentinoje.

Šimtai tūkstančių žmonių buvo suplūdę į Čilės šiaurinį Kokimbo regioną, kur įsikūrę nemažai observatorijų su galingais teleskopais ir kur Saulės užtemimas buvo geriausiai matomas. Šiame regione prie Atakamos dykumos sausas, skaidrus oras ir maža šviesos tarša sukūrė rojų dangaus stebėtojams.

Didžiulės minios susirinko Higeros mieste, esančiame 2,4 tūkst. m virš jūros lygio, netoli garsiosios La Siljos observatorijos, kurią eksploatuoja Europos pietinė observatorija (ESO).

Turistai neliko nusivylę. Šiose vietose užtemimas truko ilgiausiai – 2 minutes ir 36 sekundes.

Į vakarus esančiame pakrantės mieste La Serenoje tūkstančiai paplūdimyje susirinkusių žmonių džiūgavo ir plojo, kai Mėnulis visiškai užstojo Saulę. Kai kas skandavo „Dar, dar dar!“.

„Tiesa ta, kad net jei žinai, kas vyksta, ta minutė, kai ateina tamsos šešėlis ir stoja tyla, sukrečia“, – tramdydama ašaras sakė astronomė Sonia Duffau (Sonia Dufau).

Saulės užtemimai įvyksta, kai Saulė, Mėnulis ir Žemė atsiduria vienoje linijoje ir ant Žemės krinta Mėnulio šešėlis. Visiški Saulės užtemimai yra reti, bet dar retesnis dalykas yra tai, kad užtemimas įvyko kaip tik toje Žemės vietoje, kuri yra geriausiai pasirengusi stebėti dangaus kūnus.

„Labai retai nutinka, kad visas užtemimas matomas virš kokios nors observatorijos; praėjusį kartą tai vyko 1991 metais“ Mauna Kea observatorijoje Havajuose, sakė La Siljos observatorijos astronomas Matias Jonesas (Matijas Džounsas).

9,65 tūkst. km ilgio ir 150 km pločio ruože, kur buvo matomas visiškas Saulės užtemimas, buvo atsidūrusios Čilė ir Argentina.

Įspūdingas gamtinis reiškinys prasidėjo 13 val. 1 min. (20 val. 1 min. Lietuvos laiku) Ramiajame vandenyne. Čilės krantus Mėnulio šešėlis, kuriame Saulės visiškai nebuvo matyti, pasiekė 16 val. 38 min. (23 val. 38 min. Lietuvos laiku). Vėliau šešėlis nuslinko į Argentiną ir Pietų Atlantą.

„Žmonijos akys“

Čilės prezidentas Sebastianas Pinera (Sebastianas Pinjera) užtemimą stebėjo drauge su minia Higeroje.

„Šiandien labai svarbi diena, kurios ilgai laukėme“, – sakė jis ir pridūrė, kad Čilė „yra pasaulio sostinė kalbant apie astronomiją, mes esame žmonijos akys ir pojūčiai, galintys matyti, stebėti ir studijuoti žvaigždes ir Visatą“.

La Siljos observatorija internetu tiesiogiai transliavo reginį, be to, atvėrė savo duris visuomenei – moksleivių ekskursijoms, pokalbiams ir seminarams.

Sostinėje Santjage žmonės užtemimą stebėjo nuo stogų, iš miesto parkų ir aikščių. Mokyklos anksčiau baigė darbą, kad vaikai galėtų pasirengti stebėjimui.

Argentinoje žmonės stebėti užtemimo vyko į vakarinį Kujo vyndarystės regioną. Tuo tarpu sostinėje Buenos Airėse dangus buvo apniukęs ir trukdė stebėjimams.

Mokslininkai užtemimo stebėjimo duomenis panaudos teorijoms tikrinti ir eksperimentams vykdyti.

„Užtemimai yra proga studijuoti išorinį (Saulės) atmosferos sluoksnį vainiką, nes Mėnulis užstoja visą centrinę Saulės dalį“, – sakė M. Jonesas.

Kitas visiškas Saulės užtemimas bus matomas Pietų Čilėje 2020 metų gruodžio 14 dieną.

Higera, Čilė, liepos 3 d. (AFP-BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Powered by BaltiCode