SSC

Apie pusė milijono rumunų sekmadienio vakarą vėl išėjo protestuoti į gatves ir daugelis ragino vyriausybę atsistatydinti, nors ji sutiko atšaukti atsakomybę už korupciją švelninantį teisės aktą, savaitę kursčiusį visuomenės pyktį.

Vis dėlto premjeras Sorinas Grindeanu (Sorinas Grindianu) nepasidavė ir sakė, kad jo vyriausybė, dirbanti dar tik mėnesį, „yra jaučia atsakomybę žmonėms, kurie už mus balsavo“, todėl neatsistatydins.

Ankstesnius šešis vakarus iš eilės šalies miestuose ir miesteliuose vykę triukšmingi protestai buvo didžiausias visuomenės pykčio protrūkis nuo 1989 metaų, kai buvo nuverstas komunistinis diktatorius Nicolae Ceausescu (Nikolajė Čiaušesku), vėliau kartu su savo žmona nuteistas mirti ir sušaudytas.

Šįkart visuomenės pasipiktinimą pakurstė antradienio vakarą paskelbtas nepaprastasis įsakas, kritikų šalyje ir užsienyje laikytas nerimą keliančiu žingsniu atgal kovoje su korupcija, jau seniai esančia šios antrosios neturtingiausios Europos Sąjungos valstybės rykšte.

S.Grindeanu kabinetas anksčiau sekmadienį šį įsaką atšaukė, bet šis žingsnis nenuramino protestuotojų. Daug jų skandavo „Atsistatydinkit!“, mojuodami vėliavomis ir plakatais, švilpdami ir pūsdami plastikinius nacionalinių spalvų trimitus.

„Jie korumpuoti. Mes norim teisingumo... Vyriausybė vis tiek kažką mėgins padaryti, (kad įsako nuostatos būtų įteisintos)“, – piktinos 24 metų Emma (Ema), kartu su 200–300 tūkst. kitų žmonių atėjusi į Pergalės aikštę Bukarešto centre.

„Jie – melagiai ir blogi žmonės, – pridūrė merginos draugė, 25 metų Nicole (Nikolė). – Vyriausybė turi žlugti... Sugrįšime čia kiekvieną vakarą.“

Kaip nurodoma vasario 10-ąją įsigalioti turėjusiame, vėlų antradienį vyriausybės priimtu nepaprastuoju dekretu ruoštasi dekriminalizuoti pareigūnų nusižengimus, jei jų padaryta finansinė žala būtų mažesnė nei 200 000 lėjų (beveik 45 000 eurų).

Vis dėlto S.Grindeanu vyriausybė kitą savaitę vyksiančiam parlamento balsavimui pateikė kito įstatymo projektą, numatantį, kad būtų paleista apie 2 500 kalinių, už nesmurtinius nusikaltimus nuteistų iki penkerių metų laisvės atėmimo.

S.Grindeanu Socialdemokratų partija (PSD) argumentavo, kad šiomis priemonėmis siekiama baudžiamąjį kodeksą suderinti su konstitucija ir atlaisvinti vietos perpildytuose kalėjimuose.

Kritikai savo ruožtu tvirtina, kad tokie žingsniai yra įžūlus mėginimas išsukti nuo atsakomybės daug PSD pareigūnų ir įstatymų leidėjų, įkliuvusių per pastaraisiais metais vykdytą didelį kovos su korupcija vajų.

2014–2016 metais beveik 2 tūkst. žmonių buvo nuteisti už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi. Bylos buvo iškeltos pareigas ėjusiam premjerui, penkiems ministrams, 16 įstatymų leidėjų ir penkiems senatoriams.

Bukareštas, vasario 6 d. (AFP-BNS).

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Taip pat skaitykite:

Powered by BaltiCode