Romas

Kuriozinė situacija

Jau kone dešimtmetį girdimas terminas „viešieji pirkimai“. Jie sukurti tam, kad konkurso tvarka būtų perkamos įvairių įvairiausios paslaugos ir darbai. Tarp jų – ir viešinimo paslauga. Paprastai kalbant tai, kas padaryta ir už ką sumokėta, o ypač iš Europos Sąjungos lėšų, kad būtų ir garsiai pasigirta. Tokie jau reikalavimai. Deklaruojama, jog viešieji pirkimai sugalvoti tam, kad viskas vyktų viešai, o tai reiškia sąžiningai ir skaidriai. Kad nebūtų manipuliuojama pažintimis ir savais interesais. Deja, anaiptol, dažniausiai susiduriama su atvirkštine situacija: vaidmenį suvaidina „dėdės“ ir „tetos“ ar dar kai kas...

 

Nekalbėsime jau apie tai, kad Viešųjų pirkimų sąlygos švelniai tariant nesąmoningos: laimėtojai renkami pasiūlę mažiausią kainą. O čia ir prasideda kainų mušinėjimai net iki nulio. Yra girdėtas ir toks atvejis. Ir dar švietimo sistemoje. Vaikus maitinti pasiūlyta už 0. Sunku įsivaizduoti, kuo. O ir atlikti statybos darbus, pasiūlius kainą, mažesnę už medžiagų savikainą jau be darbų, reikėtų stebuklo. Viso to išvada – kokybės ženklus trūkumas atliktuose darbuose ar teikiamose paslaugose.

Viešųjų pirkimų tema kalbėti galima ilgai ir daug. Šiandien palieskime vienintelį atvejį, tačiau sveiku protu nelabai suvokiamą.

Pateikus pasiūlymą pirkėjui pagal reikalavimus per keletą metų jau veikiančią Centrinę viešųjų pirkimų informacinę sistemą (CVPIS), tiekėjo pasiūlymas atmetamas dėl esą nepateiktų dokumentų apie kvalifikaciją. Vėliau tas pats pirkėjas savo raštu pripažįsta, jog pateikti visi reikalaujami duomenys, dokumentai yra galiojantys ir jie atitinka konkurso sąlygų reikalavimus. Vertinami visų pasiūlymų techniniai duomenys, sudaroma eilė laimėtojui nustatyti, galiausiai paskelbiamas laimėtoju tiekėjas, kurio paiūlymas pradžioje buvo atmestas dėl esą dokumentų nepateikimo. Tiems, kas nežino, reiktų akcentuoti, jog, pasibaigus pasiūlymo pirkimo terminui, kurį nurodė pirkėjas, jokių reikalautų dokumentų vėliau savo noru CVPIS nepriima. Sprendžiant iš vėlesnio pirkėjo sprendimo apie laimėtoją, įvertinus pasiūlymus, visi dokumentai laiku buvo pateikti, ką savo raštu ir buvo patvirtinusi perkančioji organizacija. Tačiau... Sutarties pasirašymo atidėjimo termino pabaigoje laimėtojui pranešama, jog laimėjo jau kitas tiekėjas, o šis nelaimėjęs, nes esą nepateikė dokumentų, reikalingų konkursui.

Būna ir taip. Tuo stebisi net aukščiausių šalies institucijų atstovai. Va tau ir skaidrūs VIEŠIEJI PIRKIMAI...

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode