Karalaitee

Virsmas

Besibaigianti vasara maloningai džiugina saulės spinduliais, žaluma ir šiluma. Praėjęs savaitgalis buvo itin puikus norintiems pasilepinti prie jūros bei gal paskutinį kartą pasipliuškenti vandenyje. Apdairesni poilsiautojai arba atostogautojai rinkosi Latvijos pajūrio kurortus, nes čia oro ir vandens temperatūra buvo gerokai aukštesnė negu Lietuvoje. Be to, paskutinį savaitgalį Jūrmaloje vyko įspūdingas kasmetinis antikvarinių automobilių paradas – Jūrmalos socialinio gyvenimo pažiba.

Tačiau Palangoje vis tiek netrūko svečių. Liūdna pripažinti, bet vasaros malonumų laikas jau baigiasi. Vėliau išdžiūsta ir žymiai greičiau vėl sudrėksta žolynai. Gamtos spalvos pamažu blanksta ir ruošiasi keisti savo spalvų paletę. Kažkaip nepastebimai išskrido gandrai. Jau žymiai anksčiau sutemsta ir danguje įsižiebia žvaigždės. Šiuo metu daug kam baigiasi atostogos, o mokytojai ir moksleivija bei studentija vėl smarkiai sušurmuliuos ir kiekvienas kibs į savo gyvenimo mokslus. Taip yra kiekvieną rudenį ir tokia yra rudens misija.

Bet šis laikas neturėtų būti tik nostalgiškai depresuojantis, nes šaltesniais vakarais jau galima jaukiai įsisupti į šiltą antklodę ir mintimis pakeliauti vasaros maršrutais, laikmenose ar nuotraukose peržiūrėti įamžintus mūsų nuostabaus pasaulio vaizdus. Vasaros pabaiga puikiai nuteikia kavos puodeliui ir ilgesniems susitikimams su draugais, o jaunimas džiaugiasi ir žavisi po vasaros išvydę vienas kitame nebe bjaurius ančiukus, bet išgražėjusius jaunuolius ar dailias ir žavias merginas.

Netgi tie, kurie paskutinę rugpjūčio savaitę yra nutolę nuo mokyklos, vis tiek jaučia tą metų virsmą, kai pamažu keičiasi garderobas, o namų kertelėse pamažu kaupiasi įvairios gėrybės: uogienės, medus, grybai ir kitokie skanūs pagardai.

Smagu rašyti apie tokį metą, kai visiškai nesinori klausytis žinių ar minkyti televizoriaus pultelį, norint rasti TV laidą be reklamos. Juk ar ne banalu per vietinę televiziją pamatyti „istorinį įvykį“ – reportažą apie pirties suremontavimą, kuriuo kažkodėl labai džiaugiamasi ir dėl to visiškai ne gėda. Bet jeigu tokios yra vertybės ir supratimas, tai nurašykime visa tai į mūsų krašto politinių nesusipratimų enciklopediją. Šiandien ji turėtų būti pakankamai stora ir įdomi (kabutėse).

Tačiau Mažeikiai garsūs ir įdomūs talentingais žmonėmis bei kūrėjais. Prasmingi renginiai, organizuojami muziejuje bei Viešojoje bibliotekoje, tai tik patvirtina.

Mokslo ir žinių šventės išvakarėse įdomus atrodo pranešimas žiniasklaidoje, kad jau 50 metų mokslinę veiklą vykdantis informatikas, NASA laboratorijoje JAV dirbęs profesorius Algirdas Avižienis sukėlė perversmą mokslo pasaulyje. Jis dar 1960 metais sukūrė naują technologiją, kurios dėka kompiuteriai patys ištaiso savo gedimus, be žmogaus priežiūros. Tai buvo ypač aktualu tuo metu, kai kosminės eros pradžioje erdvėlaiviai į kosmosą buvo siunčiami be astronautų.

„Aš buvau turbūt vienintelis žmogus visame pasaulyje, turėjęs tokį uždavinį – sugalvoti, kaip kompiuteris galėtų išlikti nesugedęs keletą metų, kol erdvėlaivis skrenda į kitas planetas. Atsakymas buvo paprastas – jis turi pats save pataisyti“, – atradimo priešistorę prisiminė mokslininkas.

A. Avižienio veikla ne tik sukėlė perversmą mokslo ir technologijų pasaulyje: jo sugalvoti gedimų pasitaisymo principai iki šiol taikomi kosminiuose erdvėlaiviuose ir atominiuose reaktoriuose, keleiviniuose lėktuvuose, Žemės palydovuose ir kitur.

Galbūt rugsėjo 1-ąją į kažkurią Mažeikių miesto ar rajono mokyklą ateis naujas „avižienis“, kuriam bus lemta garsinti Mažeikius, Lietuvą ir stebinti pasaulį. O kodėl gi ne?

Tegul savaitė ir virsmo metas nenuvils.  

Powered by BaltiCode