Reklama 1

Kupolinės

Praėjusi savaitė buvo permaininga visokiomis prasmėmis: iki rekordinių aukštumų įkaito ir gal net perkaito oras, prisikaupė pilna kraitė visokiausių politinių įvykių ir netgi ilgasis poilsio savaitgalis su Joninėmis, todėl atiduoti pirmenybę ar išrinkti svarbiausią įvykį būtų nepaprastai sunku. Kažkam pasirodys, kad svarbiausias ir reikšmingas įvykis – tai birželio 23 d. pasibaigęs ir Europą sudrebinęs referendumas dėl Jungtinės Karalystės išstojimo iš ES. Istorinis referendumas įvyko. Britai nubalsavo pasitraukti iš Europos Sąjungos.

 

Senutėlė Europa to tikriausiai nesitikėjo. Teisingumo dėlei reikėtų pastebėti, kad Anglija visada buvo imperija šiek tiek kitokia, o reikalui esant ir agresyvi (prisiminkime Folklando salų konfliktą, įvykusį 1982 m. Laikoma, kad Folklandų karas buvo ir iki šiol tebėra didžiausia karinių jūrų pajėgų operacija po Antrojo pasaulinio karo). Be kita ko, anglai važiuoja kita eismo juosta, dažnas rašo kaire ranka, o viena durų pusė yra be rankenos. Anglų konservatyvumas, o gal identitetas pastebimas daug kur – begalinė meilė monarchijai ir karūnai, ištisi kvartalai vienodų namų ir kita. 

Europos Sąjunga buvo įsteigta siekiant užbaigti dažnus ir žiaurius kaimyninių šalių karus, kurių apogėjus buvo Antrasis pasaulinis karas. Bendrijos steigėjos buvo šešios valstybės: Belgija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Prancūzija ir Vokietija. 1973 m. sausio 1 d. į Europos Sąjungą įstojus Airijai, Danijai ir Jungtinei Karalystei, ES sudarė devynios valstybės narės. Pasaulyje vis garsiau kalbama, kad „Brexit“ yra sukrėtimas, galbūt prilygstantis Berlyno sienos griuvimui ar SSRS iširimui. Tik, ko gero, su neigiamomis pasekmėmis.

Žiniasklaida teigia, kad Angliją apėmė praėjusio referendumo pagirios, svaro vertė smuktelėjo žemiausiai per 30 pastarųjų metų, o iš savo švenčių patirties gerai žinome, kad pagirios trunka ilgai ir būna sunkios.

Atrodo, Lietuvoje pamažu atslūgsta „Lidl“ prekybos centrų apgultis. Ta tema Mažeikiuose teko nugirsti skanų juokelį: „Jeigu Sabonis teįperka „Lidle“, tai ką tada daryti paprastam biednam žmogeliui.“

Galima būtų pajuokauti ir artėjančių Seimo rinkimų tema. Statistikams teigiant, kad Lietuvoje gyventojų sumažėjo 800 tūkst. (o gal ir daugiau), Seimo narių ir savivaldybių tarybų narių liko tiek pat, todėl neaišku, pagal kokius archyvinius duomenis ar mėnulio fazes Vyriausioji rinkimų komisija sudarinėja rinkimų apylinkes ir tarybos narių skaičių savivaldybių rinkimuose.

Šiaip jau, tikrai keista, kad valdininkų visoje šalyje daugėja, daugėja ir Mažeikiuose. Anksčiau jie tilpo viename pastate, o dabar – keliuose. Dar visai neseniai valdininkų automobiliai tilpo kompaktiškoje automobilių aikštelėje, o ją kelis kartus padidinus, automobiliai vis tiek nelabai sutelpa. Kaltos „deleguojamos funkcijos“, kurias, prisidengiant konkursais ir „vienu dalyviu“ paprastai vykdo giminių ir artimųjų klanas.

Per neilgą laikotarpį Mažeikiuose įvyko nemažai prasmingų ir įsimintinų renginių – tai šimtamečio Alberto Kulvinsko fotografijų paroda, kurioje dalyvavo ir pats autorius, paskutinį kartą buvo įteikti diplomai Žemaitijos kolegijos Mažeikių fakulteto diplomantams ir pan., tačiau mūsų politikos „elitas“, kaip dažnai pasitaiko, pasirinko kitus prioritetus. Štai, jeigu būtų fiksuojamas rekordas arba iš to būtų buvusi kokia nors asmeninė ar politinė nauda, tai šnekorių ir pozuotojų eilutė susidarytų iš dviženklio skaičiaus. Bet gal politikai visai nekaltai meditavo ir kaupėsi ilgajam Joninių savaitgaliui, gal mintimis klaidžiojo valdžios labirintų koridoriais, o gal paprasčiausiai prie bokalo alaus su partiečiais stebėjo Euro 2016 futbolo varžybas.

Nuo birželio 24 iki 29 d. trunkančiame šviesiausių naktų laikotarpyje, vadinamame kupolinėmis dienomis, Saulei keliaujant pačia dangaus kupolo viršūne ir apgobiant Pasaulį didžiausiu šviesos galių srautu, visa gyvoji gamta suveši, o augalai tampa kupini ypatingų gydomųjų galių.
Tai mena ir vienas iš senovinių Rasos šventės vardų – Kupolė, reiškiantis kupėjimą – vešlų augimą, vešėjimą, kilimą. Šis vardas aptinkamas jau 1262 m. Ipatijaus metraštyje.

Nepamirškime savo istorijos ir tradicijų. Mokykimės iš savo ir kitų padarytų klaidų.

Būkime išmintingi!

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode