Romas

Vaikystė

Šių metų vasara kaip neišnešiotas kūdikis prasidėjo šiek tiek per anksti. Didžiuliai karščiai kelias savaites ir malonino, ir šiek tiek vargino. Kas mūsų laukia šią vasarą? Ar džiaugsmas, nauji atradimai ir sėkmė, ar bėdos ir nelaimės? Dauguma žmonių gerai prisimena savo vaikystės ir jaunystės vasaras. Ir nesvarbu, ar tai buvo laimingas ir kupinas meilės bei džiaugsmo tarpsnis, ar buvo priešingai – skurdas, nepriteklius ir patirtas smurtas. Vyresniosios kartos žmonės gerai prisimena kino filmą „Maža išpažintis“ (1971 m.) ir skrajojančia fraze tapusį jo sakinį „Benai, plaukiam į Nidą“, kurį ištarė per anksti anapilin iškeliavęs aktorius ir dainininkas maestro Vytautas Kernagis.

Apie vaikystę ir tuo metu patirtus išgyvenimus pasaulyje sukurta begalės įdomių literatūrinių kūrinių, kino filmų, dainų ir poezijos. Stebėdamas abiturientų Paskutinio skambučio šventę negalėjai nepastebėti, kaip suaugę žmonės su pavydu ir neslepiama nostalgija reaguoja į prasiveržusį jaunystės siautulį, nepaprastą grožį ir žavesį.

Birželio 1-ąją pasaulis minėjo Tarptautinę vaikų gynimo dieną, kuri pažymima nuo 1950 m. Ši diena – tai priminimas visuomenei apie būtinybę saugoti ir gerbti vaikų teises. Tai pagrindinė sąlyga kuriant ir formuojant humanišką, teisinę ir dvasiškai sveiką visuomenę. Nesunkiai galima suskaičiuoti, kiek kartų jau užaugo, kad kažkada laiminga vaikystė nebūtų vien tik deklaracijos ir tušti žodžiai. Deja, pasaulio didieji tvarkytojai ir mūsų šalies politikai bei atsakingos tarnybos, galų gale, įtakingos asmenybės, švelniai tariant, padarė ir šiandien daro ne viską, ką gali ir privalo daryti.

Statistika bei skaičiai iškalbingai rodo ir verčia apmaudžiai krūpčioti nuo katastrofiškos ir nevaldomos padėties pasaulio ir Lietuvos „vaikystės langelyje“.

Per metus visame pasaulyje pranešama apie maždaug 8 mln. vaikų dingimus. Pasaulyje yra apie 27 mln. prekybos žmonėmis aukų. Apie 50 proc. aukų – nepilnamečiai.

2011 m. buvo skelbta, kad 2500 mūsų šalies piliečių nerandami nei gyvųjų, nei mirusiųjų pasaulyje. Reikėtų paminėti, kad 2010 m. be žinios dingo šešis kartus daugiau žmonių, nei jų žuvo Lietuvos keliuose.
2015 m. Lietuvoje pranešta apie 2629 žmonių dingimus, iš jų – 1684 vaikai.

Apie 40 proc. prekybos žmonėmis aukų Lietuvoje yra moterys ir mergaitės, parduodamos seksualinio išnaudojimo tikslais šalies viduje. Likusieji atvejai – prekyba vaikais ir vyrais prievartiniam vergiškam darbui.

Pernai Lietuvoje padaugėjo smurto atvejų prieš vaikus – nuo smurto nukentėjo 1578 vaikai, tai 386 vaikais, arba trečdaliu, daugiau nei 2014 m. Daugiau nei pusė (58 proc.) nuskriaustų vaikų patyrė fizinį smurtą, 36 proc. – psichologinį, 6 proc. – seksualinį. Panašiai kas trečias vaikas patiria vienokį ar kitokį smurtą. Tokius duomenis minint Tarptautinę vaikų gynimo dieną pateikia Statistikos departamentas.

Pikta matyti, kai teigiama, kad mažėja vaikų, augančių globos įstaigose. Išankstiniais duomenimis, 2015 m. pabaigoje jose gyveno 3,3 tūkst. vaikų iki 18 metų amžiaus (iš jų 0,6 tūkst. vaikų su negalia). 2015 m. 5,5 tūkst. vaikų buvo globojami šeimose, 458 vaikai – šeimynose. Praėjusiais metais Lietuvos piliečiai įvaikino 99 vaikus, o užsienio piliečiai – 62. Sudėkite tuos baisius skaičius ir pamatysite, kad 11 000 vaikų Lietuvoje neturi savo biologinių tėvų ir nesvarbu, ar jie įvaikinti, auga šeimynose ar kitokiuose naujadaruose. Šių mažučių žmogeliukų vaikystė jau yra suluošinta, o ateitis – sunkiai prognozuojama.

Jau daugiau nei 70 metų Lietuva gyvena be karo. Čia nevyko jokie lokaliniai-regioniniai mūšiai (nebent politiniai) ir nebuvo gamtos kataklizmų, tačiau demografinė situacija primena Afrikos ir kitų karų bei teroro niokojamų valstybių padėtį.

Kartu su vasaros pradžia, birželio 2 d., bendrovė „Lidl“ Lietuvoje atidarė 15 parduotuvių, vieną iš jų –Mažeikiuose. Tai trumpam nustelbė ir į šoną nustūmė visas aktualias politinės korupcijos, demografijos ir... vaikystės problemas.

Naujienų agentūros ELTA užsakymu viešosios nuomonės tyrimų bendrovės „Baltijos tyrimai“ atliktos apklausos duomenimis, per paskutinį mėnesį manančių, kad reikalai Lietuvoje paskutiniu metu blogėja, padidėjo 7 proc., o lyginant su respondentų atsakymais prieš metus (2015 metų gegužę), pesimistiškai vertinančių situaciją šalyje padidėjo 9 proc.

Daugiau už kitus dabartine padėtimi šalyje nepatenkinti vyresni nei 50 metų žmonės (82 proc. mano, kad reikalai blogėja), gyvenantys kaime (78 proc.), respondentai su mažiausiomis šeimos pajamomis (83 proc.), pensininkai (84 proc.).

Išlikime optimistai ir tikėkime, kad galime kažką pakeisti sau ir savo vaikams!

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode