Romas

Tišku tašku

Nauja savaitė dėl įdomių trumpalaikių orų permainų, kurios labai panašios į humoristinį eilėraštuką „Tišku tašku“, ir įvykių gausos, prasideda gana linksmai. Savaitgalį Žemaitiją padabinęs sniegas buvo labiau įdomi atrakcija negu sunkus stresas, tačiau baigiantis balandžiui jau aišku, kad šilumos dar reikės kantriai palaukti.

Kad lietuviai kantrūs, įrodinėti niekam nereikia. Pasiekusi „dugną“ mūsų šalis, o kartu ir tauta, nenurimo. Toliau sugeba rasti naujus rezervus, kad tik netaptų pažangesnė, patrauklesnė ir demokratiškesnė. Jei žmonės tokiai realybei nesipriešina, tai reiškia, jiems yra gerai. Ne politikai išsikovojo sau tokią teisę tyčiotis, o rinkėjai jiems sudarė ir tebesudaro palankias sąlygas ir galimybes. Šachmatų žaidime tokia situacija, kai nė viena pusė negali nieko pakeisti, yra patas. Bet argi tai logiška, kad rinkėjai, suteikdami politikams teisę „atstovauti jų valiai“, neturi jokios galios pažaboti tuos politikus, kurie ignoruoja konstitucines vertybes ir įstatymus. Šiandien jau matomi ir viešai skelbiami išankstiniai partijų vardiniai sąrašai, dalyvauti naujuose Seimo rinkimuose. Nenustebkite, jei nieko naujo juose nerasite. Reiškia, mes dar nenorime ir nenusipelnėme gyventi geriau...

Praėjusi savaitė pasauliui buvo įdomi tuo, kad viešumoje pasirodė 89 metų Kubos socialistinės respublikos politinis lyderis Fidelis Kastro,1959 m. nuvertęs diktatorių generolą F. Batistą ir tapęs šalies ministru pirmininku. Kartu buvo prisimintas dabartinis 84 metų šalies vadovas Raulis Kastro – Kubos prezidento Fidelio Kastro brolis, 2006 m. laikinai perėmęs respublikos prezidento pareigas, o 2008 m. Nacionalinės Asamblėjos išrinktas šalies vadovu. Įdomu pažymėti, kad 2016 m. eidamas 92-uosius metus mirė vyriausias iš brolių – Ramonas Kastro Ruzas (g. 1924). Jis buvo vienas svarbiausių Kubos revoliucijos figūrų, buvo atsakingas už ginklų ir maisto tiekimą revoliucionieriams. Tiesiog stebina toks brolių Kastro ilgaamžiškumas, o beveik 60 metų valdanti politinė partija ir jos ideologija, atrodo, pamažu silpsta, bet tik pamažu.

Prie smagesnių ir reikšmingesnių pasaulio įvykių būtų galima priskirti Jungtinės Karalystės  valdovės,  valdančiosios karalienės Elžbietos II (Elizabeth Alexandra Mary Windsor; g. 1926 m. balandžio 21 d.) 90-ąjį gimtadienį. Renginiai, įvykę praėjusį ketvirtadienį, gali būti laikomi generaline repeticija oficialiai šventei, kuri, kaip ir kasmet, planuojama birželio pradžioje. Jais taip pat buvo atidarytas gimtadienio sezonas, kuris truks ištisas šešias savaites, o jo kulminacija bus šimtai didelių ir mažų švenčių.

Tenka išgirsti, kai mažeikiškiai padeduoja dėl mūsų Savivaldybės tarybos politikų pernelyg senyvo amžiaus. Pateikti keli pavyzdžiai puikiai iliustruoja, kad politikoje amžius nėra kažkokia kliūtis.

Balandžio 23 d. Lietuvoje ir mūsų rajone jau devintą kartą vyko aplinkosauginė akcija – „Darom 2016“, kurios tikslai: oro taršos mažinimas, pasitelkiant sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą; probleminių erdvių sutvarkymas (atliekų rinkimas); bendrai naudojamų erdvių sutvarkymas (suoliukų dažymas, augmenijos sodinimas, antrinių žaliavų panaudojimas tvarkomose erdvėse ir t. t.).

Pažymėtina, kad tai pirmasis masinis renginys Lietuvoje po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo. Per aštuonerius veiklos metus akcijose dalyvavo daugiau kaip 1 mln. žmonių ir bendromis jėgomis surinkta apie 35 000 t atliekų. Valstybei šis judėjimas padėjo sutaupyti daugiau kaip 10 mln eurų.

2013 m. Pasaulinį judėjimą „Let`s Do It World“ (DAROM) pripažino Jungtinių Tautų organizacija.

Mūsų rajono Savivaldybės vadovai ir darbuotojai tradiciškai tvarkė Ventos upės pakrantę nuo sodininkų bendrijos „Ąžuolas“ Stulpino malūno link, tačiau akcijos entuziastai aktyvūs buvo visame rajone, o kai kurie suplanuoti renginiai mūsų rajone vyks ir šią savaitę.

Visgi tenka pripažinti, kad šiukšlinimo „kultūra“ mūsuose labai gaji, todėl tokios akcijos kaip „Darom“ gali pasitarnauti kaip prevencinė auklėjamoji priemonė.

Prasidėjusi nauja savaitė atvers duris jau kitam metų mėnesiui – gegužei, o sekmadienį mūsų visų laukia viena gražiausių ir prasmingiausių švenčių – Motinos diena, kuri Lietuvoje oficialiai švenčiama nuo 1928 metų ir lietuviams žinoma dar nuo senų senovės. Motinos diena ne šiaip sau švenčiama pavasarį. Motina tapatinama su žeme. Kaip ji išaugina vaikus, taip žemė išaugina derlių. Religijoje Motinos diena siejama su Dievo Motina ir todėl jai skirtas pats gražiausias mėnuo – gegužė.

Motinos sąvoka ir funkcijos nuo senų laikų iki dabar labai pakito. Iš liaudies dainų žinome, kad visi rūpesčiai anksčiau krisdavo ant motinų pečių. Jos valdydavo ūkį, prižiūrėdavo samdinius, dirbdavo visus namų darbus, augindavo vaikus. Šiuolaikinės motinos jau nebėra tik namų šeimininkės ir šeimos židinio sergėtojos, bet mes jas mylime lygiai taip pat kaip ir anksčiau.

Gražios savaitės.

Powered by BaltiCode