Šilumos belaukiant

Štai ir sulaukėme pavasario lygiadienio, kai mūsų geografinėje platumoje naktis tampa trumpesnė už dieną. Senovės lietuviai tikėjo, kad lygiadienio rytą išsimaudžius upėje, tekančioje iš rytų, visus metus būsi tyras ir sveikas. Lygiadienio rytą saulė teka tiksliai rytuose. Toks paprotys praustis rytą užfiksuotas ir Velykų šventės metu, todėl tikėtina, kad kažkada Velykos buvo švenčiamos būtent per pavasario lygiadienį.

Kita džiugi naujiena, kad po pavasario lygiadienio, tikėtina, jog orai pamažu keisis į gerąją pusę. Savaitės pradžioje dar daug kur galimas snygis, gūsingas vėjas, plūstels vėsesni orai, tačiau tik trumpam, nes nuo penktadienio temperatūra pradės kilti sparčiau.

O šiandien mes dar matome įprastą drumzliną dangų, vietomis baltuojantį sniegą ir tai, kas liko iš keistos šių metų žiemos.

Per savaitę pasaulyje įvyko keletas išties reikšmingų dalykų. Netikėtai Sirijoje aktyvius karo veiksmus pradėjusi Rusija taip pat netikėtai ir greitai paliko šią šalį, tuo sukeldama nežinią ir įvairius spėliojmus. Būtų gerai, kad tokie sprendimai nulemtų greitesnį šios šalies išvadavimą iš kamuojančių bėdų ir tragiškų pasekmių.

O štai praėjusį sekmadienį, užbaigęs ilgus dešimtmečius trukusias JAV pastangas atkirsti Kubą nuo viso pasaulio, JAV prezidentas Barackas Obama kartu su pirmąja ponia Michelle ir abiem jų dukromis – Sasha ir Malija – atvyko trijų dienų vizito į Kubą. Jis tapo pirmuoju per pastaruosius 88 metus JAV prezidentu, atvykusiu į Havaną su istoriniu vizitu, turinčiu užbaigti dešimtmečius trukusią Šaltojo karo priešpriešą. Žinoma, šis vizitas tikrai neišspręs visų susikaupusių klausimų ir nepateisins visų lūkesčių, tačiau tai yra didelis Amerikos tarptautinės diplomatijos laimėjimas ir teikia vilčių, kad šiame pasaulio taške daug kas keisis.

Mes, lietuviai, mėgstame padejuoti – valdžia šiokia, kaimynas anoks. Daugeliui kažkodėl atrodo, kad visus mus supa sukčiai ir niekšai, tačiau Notingamo universiteto Jungtinėje Karalystėje mokslininkai gana netikėtai nustatė, kad lietuviai yra vieni sąžiningiausių žmonių pasaulyje. Argi ne malonu sužinoti tokią naujieną artėjant šv. Velykoms?

Tačiau Jungtinių Tautų remiamas tyrimas rodo, jog naujausiame pasaulio laimės indekse Lietuva nukrito keturiomis pozicijomis iki 60-os. Ši ataskaita sudaryta, remiantis 2013–2015 metų tyrimais. Tyrimo autorių teigimu, laimę labiausiai lemia šie faktoriai: bendrojo vidaus produkto dydis, gyvenimo trukmė, korupcijos suvokimo lygis, laisvė priimti sprendimus, gyventojų dosnumas ir turėjimas į ką atsiremti sunkią akimirką.

Kita nelinksma statistika: net 64 proc. Lietuvos darbuotojų, dirbančių visu etatu, neuždirba net vidutinio atlyginimo, rodo Statistikos departamento duomenys.

Besidomintiems Lietuvos istorija verta paminėti, kad kovo 16 d. eidamas 87-uosius metus, mirė Kovo 11-osios Akto signataras Vladimiras Beriozovas (gimė 1929 m. Mažeikių apskrities Viekšnių valsčiuje). Prasidėjus Atgimimo laikotarpiui, demokratėjant komunistų partijos vidiniam gyvenimui, Sąjūdžio aktyviai palaikomas ir remiamas, Vladimiras Beriozovas buvo išrinktas LKP CK antruoju sekretoriumi. 1989 m. V. Beriozovas kartu su Algirdu Brazausku pradėjo aktyviai ruoštis partijos atsiskyrimui nuo TSKP. 1989 metais V. Beriozovas demokratiškuose rinkimuose buvo išrinktas TSRS liaudies deputatu. Tarp Lietuvoje rinktų deputatų jis surinko daugiausia rinkėjų balsų. Savarankiška kompartija rėmė Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą ir kovo 11-ąją balsavo už. 1990–1992 m. Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos deputatas. 1992–1994 m. – Lietuvos Respublikos prezidento patarėjas. Signatarų klubo narys.

Tikėtina, jog šventinį savaitgalį pagaliau sulauksime pavasariškų pokyčių.

Tegul prasidėjusi nauja savaitė bus šviesi ir šilta!

Powered by BaltiCode