Petreikis
Karalaitee

Pavasarinė melancholija

Štai ir prabėgo pirmoji pavasario savaitė. Vieniems pavasaris – meilės ir bundančios gamtos, žydėjimo metas, o kitiems jis visgi asocijuojasi su melancholija ir depresija. Pavasaris – labai permainingas bei nepastovus laikas, nes tai lietus lyja, tai saulė šviečia, o bendras gamtovaizdis labiau primena murziną tapybą. Kitaip tariant, po gilaus žiemos miego pradedame jausti neišvengiamus pokyčius. Diena pamažu ilgėja, o šviesos ir saulės spindulių vis daugėja. Atrodytų, organizmas turėtų džiaugtis šiomis pavasario dovanomis. Bet labai dažnai nutinka atvirkščiai: pirmomis tikro pavasario dienomis daugelį užpuola melancholija, kadangi šilumos ir saulės spindulių dar yra per mažai, o drėgmės ir šalčio – per daug.

Regis, rudeninę depresiją suprasti lengviau. Sparčiai trumpėjančios dienos, vėstantys orai ir apniukęs dangus neatrodo linksmai ir nenuteikia džiuginančiai, tačiau kodėl tokias pat ar panašias mintis mums sukelia ir pavasario saulė?

Mėgautis paukščių čiulbesiu trukdo sąmyšis, kurį į mūsų organizmą atneša aplink smarkiai besikeičiantis gyvenimas. Atmosferos slėgio, temperatūros skirtumai, dienos pailgėjimas sutrikdo mūsų biologinio laikrodžio darbą. Būtent šis laikrodis reguliuoja širdies, skrandžio, plaučių, smegenų veiklą. Priderinti jį prie pavasarinio ritmo nėra lengva užduotis. Ypač kai pereinant į vasaros laiką iš mūsų atimama viena valanda miego. Puikiai žinome, kad visi gyvi organizmai Žemėje gyvena pagal savo bioritmus. Nuo jų priklauso žmonių sveikata, intelektualiniai gebėjimai, nuotaikų pokyčiai, hormonų kraujyje svyravimai ir pan. Palyginimui, žiema ir vasara yra gana stabilūs metų kaitos laikotarpiai.

Specialistai aiškina, kad biologinio laikrodžio sutrikimas ir vitaminų trūkumas bei pavasarinis nuovargis Lietuvoje labai paplitęs negalavimas, kuris trikdo ir nuodija daugelio žmonių gyvenimą. Pavasarinio sindromo pagrindiniai simptomai – pablogėjęs darbingumas, mieguistumas ir padidėjęs nuovargis, bejėgiškumo jausmas, nervingumas, nemiga bei chroniškų ligų paūmėjimas. Pablogėja ir žmogaus atmintis bei dėmesys, jis jaučiasi sugniuždytas, dažnai būna suirzęs arba apatiškas.

Kita nuovargio sindromo sudėtinė dalis – hipovitaminozė (su maistu gaunamų vitaminų, pagrindinio mūsų organizmo apykaitos procesų katalizatoriaus, trūkumas). Peržiemojusiuose vaisiuose ir daržovėse jų beveik nelieka. Be to, pavasarį mūsų organizmo medžiagų apykaita būna pakankamai lėta.

Gyvenimas – tai nuostabi melodija, kurios skambesį, intensyvumą ir subtilias improvizacijas nulemia ne tik metų kaita. Kai būname ramūs, laimingi, mylintys ir mylimi, jaukus bei švelnus skambesys virpina mūsų sielas. Kai pykstame, pavydime, liūdime ar kažko nekenčiame ir esame grubūs, melodiją tiesiog bandome užtildyti. O kartais tiesiog bejėgiškai pasiduodame gyvenimo tėkmei. Bijodami svajonių, iššūkių ir galimybių leidžiame baimėms mus užvaldyti, taip niekada neatrasdami savęs ir negirdėdami jokio tokio skambesio. Viena neigiama mintis pagimdo kitą, o tai tik stiprina blogas emocijas. Tačiau kiekvienas patiriamas jausmas svarbus ir jis neša tam tikrą žinią.

Juk gyvenimas toks dosnus! Jis pilnas atradimų, beribių galimybių tobulėti, kartu ir nusivylimų, kurie žmogų tik daro kaskart vis stipresnį.

Svarbu nusiteikti pozityviai, surasti savyje drąsos ieškoti ir patirti bei sukurti skambiausią savo gyvenimo melodiją. Tame kelyje mus lydi begalė ženklų, tik reikia išmokti juos skaityti.

     Šiandien Kovo 8-oji – Tarptautinė moters diena, o kovo 11-ąją jau 26-ąjį kartą minėsime Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną. Kaip tai pavyks ir kaip švęsime, priklausys nuo mūsų pačių. Būtų labai gražu, jei daugiau galvosime apie teigiamus dalykus, labiau atsiribosime nuo to, kas neabejotinai gali sugadinti šventinę nuotaiką. Ne tik šiandien, bet ir visus metus vyrai turėtų moterims padėti atskleisti jų švelnumą, meilę ir jautrumą, dažniau pradžiuginti jas! Ne dirbtinė poza, pataikavimas ir savęs rodymas yra kiekvienos šventės esmė. Dažniau pasaugokime mylimą žmogų, susilaikydami nuo kritikos ir rasdami, kuo jį pradžiuginti. Pasidžiaukime geromis permainomis, vykstančiomis mūsų krašte, nes tai neatskiriama gyvenimo dalis ir visų bendrai kuriama melodija.

Tokiame nuoširdumo ir gerumo fone pavasarinė melancholija tikrai neatrodys nei labai erzinanti, nei varginanti.

Gražių pavasario švenčių!

Powered by BaltiCode