Romas

Pavasario pranašai

Vienoje auditorijoje dvasininkas sakė, jog labai svarbu, kad žmonės išsivaduotų iš dogmų ir stereotipų, kad būtų laisvi ir išlaisvintų save kaip asmenybę. Pilkoje, kažkam pavaldžioje žmonių masėje sunku rasti vietos laisvai saviraiškai ir kūrybai.

Kiekvienas iš mūsų savo sielos gilumoje jaučia, jog gimė dėl kažko labai svarbaus. Tik, deja, ne visiems pavyksta nugyventi gyvenimą taip, kad suvoktume ir įvykdytume šiame gyvenime savo paskirtį ir misiją. Kažkas pasakė, kad esame dieviškos, tačiau netobulos būtybės, gyvenančios dviejuose pasauliuose – materialiame ir dvasiniame. Mums lemta nuolatos per laiką judėti pirmyn bei atgal tarp šių dviejų erdvių ir tuo pat metu tobulėti bei įgyti vis naujų žinių. Bet, ko gero, tik laisvas žmogus gali ir sugeba šia dovana pasinaudoti.

Jei būtum paukštis, galėtum pakilti aukštai aukštai ir sklęsti iki malonaus apsvaigimo, taip gaudydamas laisvės pojūtį. Be jokio paso kirsti bet kurios valstybės sieną ir nebūti pabėgėliu ar sienos pažeidėju. Būnant paukščiu tau visiškai nerūpėtų, kad kai kurie Lietuvos ministrai ir politikai jau paprasčiausiai nusišneka, o dešimt metų vykusi vienos partijos teismų epopėja virto kaimo agitbrigados lygio istorija. Subliuško klaipėdietės Eglės Kusaitės, įtariamos sąsajomis su teroristais ir ketinimu susisprogdinti Rusijoje, byla, prasidėjusi dar 2009 metų spalio mėnesį. Tais pačiais metais prasidėjo ir nepasibaigė garsusis Garliavos pedofilijos skandalas, kuris pareikalavo žmonių aukų, bet dar liko nepribaigta ir nesudeginta ant „teisingumo“ laužo Neringa Venckienė. Pavyzdžių daug.

Jeigu būtum paukštis, tau nerūpėtų, kad, pavyzdžiui, nuėjęs į parodą „Lietuvos spaudos fotografija 2015“ stende „Portretas“ kartu su LR prezidentės Dalios Grybauskaitės, žymaus aktoriaus Donato Banionio, buvusio krepšininko ir trenerio Rimanto Endrijaičio portretais išvysi portretą žmogaus, kuris, komisijos manymu, irgi reprezentuoja Lietuvą. Tai nusikalstamo pasaulio veidas – Henrikas Daktaras! Gana solidžioje parodoje toks portretų sugretinimas ne vieną glumina ir atrodo kaip kažkokia iškreipta psichodelija.

Tapti paukščiu būtų gera dėl daugelio dalykų. Nereikėtų per lietuviškus televizijų žinių kanalus iš pat ankstyvo ryto nuolatos skaičiuoti užsimušusius arba užmuštus tautiečius, žiūrėti į pragertą nuskurdusią Lietuvą ir išsigimusius jos tėvynainius, „mėgautis“ nesuskaičiuojamais ir beprasmiais TV šou. Skraidytum sau virš baltų debesų ir tau būtų visiškai dzin, ar pragyvenimas Lietuvoje brangsta, ar streikuos mokytojai, ar tave kada nors palaidos tradiciškai, ar kremuos... Gal tokia laisvė yra tikresnė už laisvę žemėje?

Bet grįžkime prie pavasario reikalų. Žiniasklaida skelbė, kad Žuvinto pelkės pakraštyje penktadienį jau garsiai klykavo pirmoji pempė. Tai pati ankstyviausia pavasarinio parskridimo registracija šiame šalies gamtos rezervate per daugiau nei pusės šimto metų stebėjimų laikotarpį. Iki šiol ankstyviausia pempių parskridimo data laikyta 1989 m. vasario 7 d., pirmoje vasario pusėje pempės registruotos ir 1990 bei 2001 metais. Jau kuris laikas pastebima ir kitokia pavasariška aplinka: apsiskraidė bitės, sprogsta karklų, alyvų pumpurai. Trūko tik grįžtančių paukščių. Bet jie jau parskrenda. Pirmas dirvinis vieversys Žuvinte pastebėtas neįprastai anksti, dar sausio 10 d., o sausio mėnesio pabaigoje virš ežero jau girgsėjo pirmos pavienės pilkosios, želmeninės žąsys, klykavo gulbės giesmininkės. Ežero pakrančių pievose jau ganosi kelios čia perėti parskridusių žąsų poros.

Lietuvoje sekmadienį praūžus smagioms Užgavėnių šventėms, šilta saulutė tik dar labiau išryškino pavasarinius ženklus. Mūsų gamta jau kuris laikas geriau prisitaikiusi prie kitokio ritmo ir nebestebina. Tai, kad neliko sniego, sparčiai tirpsta ledas, reiškia, jog nebus ir pavasario potvynio ežeruose, vanduo neužlies pievų pakrantėse, taigi ir pačių svarbiausių lydekų, varlių nerštaviečių, vietų, kur glaudžiasi ir randa maisto pirmi parlėkę vandens paukščiai. Vargu ar atsistatys ežeruose bei pelkėse nenormaliai nukritęs vandens lygis. Jau rašėme, kad dėl žemo vandens lygio Melioratorių parkelio tvenkinyje pragaištingai užduso žuvys. Žinoma, jeigu mes būtumėme paukščiai, visa tai mums nerūpėtų, bet visgi mes ne paukščiai, o žmonės.

Pavasariškai šiltos savaitgalio dienos daugeliui iš mūsų leido daugiau laiko praleisti ir pasižvalgyti gamtoje. Ilgiau nusistovėjus šiltiems orams, pradėjo žydėti žibutės. Paprastai jos žydėti pradeda šiek tiek vėliau, bet, kadangi šiemet stebimas ankstyvas pavasaris, tad ir daugiau žmonių šiais metais spėjo surasti pirmųjų pavienių žibučių. Pernai jų reikėjo palaukti ilgiau, nes apie pirmąsias žibuokles buvo pranešta vasario 26 dieną. Be to, daugiau laiko praleidžiantys gamtoje jau randa karklų „kačiukų“ ir kitokių pavasario pranašų.

Šią savaitę sinoptikai žada ganėtinai šiltą. Mėgaukimės.

 

Komentarai  

0 #2 albina 2016-02-29 21:18
Redakcijos skiltis trumpa, bet prasminga
Cituoti
+1 #1 Martynas 2016-02-21 11:00
Kiekviena savaite su nekantrumu laukiu redakcijos skilties! Kiekvienas straipsnis ikvepia ir ismoko vis kazko naujo:)
Cituoti

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode