Reklama 1

Šventės

Prasidėjus naujai savaitei, sunku pasakyti, kodėl šių metų sausis išėjo negailestingai laužydamas medžių šakas ir aplink ištirpdydamas purų ir baltą sniego patalą. Tarytum pyktelėjęs berniokas, trinktelėjo visomis įmanomomis gamtos stichijos jėgomis ir atsisveikino iki kitų metų. Antrajam metų mėnesiui – vasariui – neliko nieko kito, kaip priimti tokį iššūkį. Čia, kaip ir realiame gyvenime, esi svarbus ir reikalingas tol, kol tiksi tavo laikas... Tuomet tu esi pagrindinis herojus.

Prisimenant buvusias šaltas ir labai kaprizingas žiemas, galima pasakyti, kad 1956 m. vasario 1 d. Utenoje buvo užfiksuotas visos Lietuvos šalčio rekordas: -42,9°C. Per gana trumpą laiką įvyko žymūs gamtos bei klimato kaitos pasikeitimai ir todėl šiandien už savo langų matome ne sniego kalnus ar daugiabučių kiemus puošiančius senius besmegenius, bet žalias gamtos atodangas, linksmus paukščių pulkus bei kaskart labiau šviesėjantį dangų.

Štai JAV vasario 2 d. žinoma kaip Švilpiko diena. Pagal legendą, jeigu diena, kai švilpikas išlenda iš olos, būna debesuota, laukia ankstyvas pavasaris. Jeigu ji saulėta, tuomet švilpikas pamato savo šešėlį ir sugrįžta į savo urvą dar 6 savaitėms žiemos. Daugelyje valstijų tai labai linksma šventė, įsteigti specialūs klubai, atributika, internetiniai puslapiai. Kad Amerika moka švęsti, mes tą jau žinome.

Šią savaitę vėl švęsime seną pagonių šventę – Užgavėnes. XX a. pabaigoje Užgavėnės daugelyje Lietuvos regionų, išskyrus Žemaitiją, buvo primirštos, tačiau apie 1985–1990 metus jos vėl buvo atgaivintos. Laikui bėgant žemaičių Užgavėnių tradicijas perėmė ir kiti regionai. Užgavėnių pavadinimas kilęs nuo gavėnios pavadinimo, o pastarasis nuo žodžių „gavėti“ (silpti) bei „gautis“ (žemė gaunasi iš po žiemos miego).

Tokios šventės parodo, kad žmonės visame pasaulyje nuolatos laukia gamtos virsmo permainų, kurios savaip simbolizuoja jų lūkesčius bei permainas gyvenime.

Kitas retorinis klausimas, ar reikia švilpikui lįsti iš olos, o žemaičiams varyti žiemą iš kiemo, jei ji savaime pasitraukia? Katalikų bažnyčia sako, o ir patys tai intuityviai jaučiame, kad laikas nuo laiko žmonėms reikalingos ir net būtinos šventės, todėl ir švenčiame, kartais net per daug, kartais be jokios prasmės. Gal būtų autentiškiau ir įtikinamiau, jei Užgavėnių tradicijas tęstų ne, pavyzdžiui, miesto kultūros centras, o kaimiškoji rajono bendruomenė. Miestelėnai turėtų puikią pramogą ir atrakciją. Atvykę į natūralią aplinką, tokią tradicinę šventę priimtų kaip tikrąjį paveldą, atkeliavusį iš amžių glūdumos. Tam tikrų abejonių kelia ir Užgavėnių šventimas ikimokyklinio ugdymo įstaigose, nes teko išgirsti atsiliepimų, kad Morės deginimą mažyliai priima kaip tikro žmogaus sudeginimą. Bet, žinoma, kiekvienas šiuo klausimu gali turėti savo nuomonę.

Nieko bendro su žiemos išvarymu, bet galinčios turėti milžinišką įtaką ekologijai, turi žinia, kad nuo vasario 1-osios Lietuvoje pradėjo veikti vienkartinių pakuočių užstato sistema, kuri skatins gyventojus mažiau teršti aplinką pakuotėmis. Į visų vienkartinėje stiklo, plastiko (PET) ar metalo pakuotėje parduodamų gėrimų kainą bus įskaičiuotas 10 euro centų užstatas, kurį pirkėjai susigrąžins specialiu ženklu pažymėtą tarą atidavę į taromatus arba kitas jų priėmimo vietas. Prognozuojama, kad per kelerius metus prekybos sektoriuje bus sukurta naujų darbo vietų ir įdarbinta apie tūkstantis žmonių.

Kaip prasmingą ir išskirtinę šventę būtina paminėti sausio 30 –31 d. Vytauto Klovos muzikos mokyklos gražiai organizuotą iškilių menininkų – kompozitoriaus Vytauto Klovos (1926–2009) ir dailininko Boleslovo Klovos (1927–1986), gimusių Tirkšliuose, atminimą. Ta proga Tirkšliuose atidengta paminklinė atminimo lenta, mokykloje vyko konferencija, kurioje pranešimus skaitė iškilūs žmonės, tarp jų ir kompozitoriaus žmona Jūratė Klovienė. Sausio 31 d. Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje šv. Mišių metu Kultūros centro choras „Draugystė“ (meno vadovas Ričardas Grušas) atliko Mišias g-moll chorui ir vargonams.

Ne taip jau ir mažai pas mus yra įvairių švenčių. Mokėkime pasirinkti, ką švęsti, ir būkime patenkinti.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode