Petreikis
Karalaitee

Laisvė – laimės ir gerovės šaltinis

Jau 2016-ųjų sausio vidurys, o galvoje vis dar 2015-ųjų liekanos: prisiminimai, įspūdžiai, atradimai... Atrodo, kad tie Naujieji metai buvo lyg filmas, po kurio vis dar 2015-ųjų gruodis...

Šiemet žiema, kas buvo mažai tikėtina – tikra. Netrūksta šalčio, baltumos, sniego krislų...Tačiau su žiema ateina nauji metai, o su pastaraisiais – nauji įstatymai, permainos, potvarkiai, o galiausiai metų rato pradžioje – kraupių įvykių prisiminimais pažymėtos datos, kurios dar labai ilgai glūdės žmonėse.

Štai ta lemtingoji 1991 metų sausio 13-oji – Laisvės gynėjų diena. Daugelis Lietuvos radijo ir televizijos centro darbuotojų apdovanoti Sausio 13-osios medaliais. Jie nelaiko savęs didvyriais, o mano, kad tai daryti buvo jų pareiga. Net ir po daugelio metų dauguma jų nelinkę dalytis siaubingais prisiminimais. Koks jausmas stovėti tame būryje žmonių ir laukti... laukti, kas bus toliau: išgyvensiu ar ne, nukentėsiu ar liksiu sveikas, nesužeistas? Kiek baimės, nežinomybės ir įtampos tuomet reikėjo ištverti Lietuvos gyventojams, patriotams, kurie žūtbūt kovojo už savo laisvę. Ir vis labiau pastebima, kaip šiuolaikinis jaunimas nebesupranta, kokia tai diena, kokia jos prasmė ir kodėl būtent ją minime. Vienam mokyklos išsišokėlių pasakius: „Eik ginti Tėvynės, nes bus atimta laisvė. Visi už vieną, vienas už visus“, sulauktum išsityčiojimo: „Man nerūpi, tegul kas nors kitas eina, gerai bus ir be laisvės.“ Tai ar galime šiuolaikinį jaunimą lyginti su buvusiu prieš beveik 25-erius metus ir laikyti tais, kurie bus mūsų ateitis ir gelbės Tėvynę? Taip, jie bus mūsų ateitis, bet tikrai ne tokia, kokios tikėjosi anos kartos žmonės. Tikrąjį lietuvių tautos ryžtą ir pasiaukojimą parodė 1991 m. sausio 13-osios įvykiai. Jie pareikalavo nemažai aukų: apie 700 žmonių buvo sužeisti, 14 žuvo. O ar galėtų dabar šitiek pasiaukoti dėl savo tautos laisvės? Dabartinis jaunimas vartoja alkoholinius gėrimus (ne šiaip kokį pigų šampaną), rūko kartu su tėvais? Džiugu bent tiek, kad liko, nors ir maža, tačiau gerai išauklėta visuomenės dalis – tas jaunimas, kuriems jau nebe -niolika, tie, kurie tik ką išėjo iš tėvų namų, tie, kurie pradėjo rūkyti (nors ir pilnamečiai), bet tėvams nepasisako, nes bijo, kad pastarieji nerimaus. Štai tą visuomenės dalį galima vadinti gerbiančiais vienas kitą, gerbiančiais tėvus žmonėmis. Ir dar sako – reikia auklėti vaikus. Bet kaip auklėsi, jei vos apibaręs vaiką gali turėti reikalų su Vaikų teisių apsaugos tarnyba?

Taigi, grįžkime prie Sausio 13-osios įvykių. Netekti laisvės – netekti galimybės augti ir tobulėti. Mes atgavome savo laisvę, bet nesistengiame jos protingai išnaudoti ar ją saugoti – tai lietuvių problema. Turime teisę priimti įstatymus, daryti pertvarkymus šalyje. Mums atstovaujanti valdžia taip ir daro. Tik klausimas: siekdami gauti naudos sau ar likusiai visuomenei? Neskaitant visiško absurdo – gyvūnų ženklinimo, nesąmoningai pertvarkytų ir rinkimų apylinkių ribos. Beje, kas keisčiausia dėl ženklinimo: reikia ženklinti šunis, katinus ir šeškus. Šeškus? Tai kodėl tada nereikia ženklinti naminių triušių, papūgų, gyvačių, žiurkėnų ir visokių kitokių naminių gyvūnų? Ar tik ne dėl to, kad katinas, šuo ir šeškas – dažniausiai aptinkami kiekvieno iš mūsų namuose? O jų kuo daugiau, tuo daugiau ir pinigėlių kai kas surinks. Tuoj ir gyvūną turėti bus prabanga.

Daugeliui dažnai kyla klausimas: ką daryti, kad valdžios atstovai nebūtų tokie nužmogėję savanaudžiai, egoistai, kurių gyvenimo tikslas – siekti sau naudos, pasirašant ant popierėlio ir priimant įstatymus, apie kurių galimą egzistavimą susapnavo pagiriojimosi naktį? Kad ir ką išrinktume į Seimą, rezultatas tas pats – priimami įstatymai, nuo kurių geriau tik patiems valdininkams, bet ne vargšei visuomenei.

Artėja rinkimai. Pastaruoju metu vis daugiau politikų įvairiuose renginiuose. Patirtis. Juk nebe pirmi rinkimai artėja.

Išmokime vertinti tai, dėl ko šitiek dabar turime. Išmokime pagarbiai žiūrėti į įvykius, kuriuos baisu prisiminti. Išmokime vertinti tai, ką turime, nepaleisti pavėjui, nes vėjas atbulinės pavaros neturi...

Būkime pagarbūs, supratingi ir solidarūs Sausio 13-ąją!         

Powered by BaltiCode