Petreikis
Karalaitee

Būkite laimingi!

Aidint muzikai, putojant šampanui ir dangų nušvietus fejerverkų šviesoms, į Žemę ir į mūsų apsnigtą miestą atėjo 2016 metai. Svarbiausias Visatos Kūrėjas pasistengė, kad mūsų žemaitiškas kraštovaizdis būtų tinkamai nubalintas ir paruoštas svarbiausiai metų šventei, o paukšteliai ir žvėreliai nebūtų per daug išgąsdinti tokių staigių žiemos pokyčių.

Viso to fone truputėlį keista, kad šiandien visais įmanomais būdais peršama nuomonė, jog pagal kinų horoskopą prasidėję Raudonosios Ugninės beždžionės metai kažkaip gali paveikti Lietuvos ir visų mūsų gyvenimą. Sunku suvokti, kad Lietuva yra rytų šalis, o beždžionė – jos nacionalinis gyvūnas. Žemaičiams turėtų išvis keistai atrodyti meškos draugystė su beždžione, bet ES popsinė kultūra ir įvairūs komerciniai susivienijimai negalvoja apie mažų šalių identitetą ir išskirtinumą, jų tradicijas ir papročius. Deja, kaip klusnūs vartotojai, mes šitą „patiekalą“ dažnai suvartojame.

Nors naujų metų atėjimas yra tik paprastas tęstinumas laike, tačiau žmonėms tai puiki proga stabtelti, pamąstyti ir pagalvoti. Matome, kaip tobulėja mus supantis pasaulis, kaip gražiai šokame ir dainuojame, kaip išmokstame stabdyti senėjimą ir atrodome vis gražesni, kaip dalijamės atjauta ir daromės atviresni, tačiau sunku kalbėti apie stebuklus ir kalėdinių – naujametinių švenčių mistiką, kai kažkur netoliese tėvas šaltakraujiškai sumeta į šulinį bejėgius vaikučius, o vis žiauresnių žudynių, beprasmiškų mirčių ir iškrypėliškų nusikaltimų statistika yra tiesiog pasibaisėtina. Ir vis tai vyksta ne kokioje nors laukinėje rytų šalyje, o demokratinėje europietiškoje Lietuvoje. Kažkas vėl suskubo garsiai agituoti už mirties bausmės sugrąžinimą, bet tai tebūtų kova su pasekmėmis. Lygiai taip pat, kaip dabar bandoma išdraskyti visiškai normaliai veikiančius vaikų globos namus, kaip galvojama, kad degalinėse paslėptas stebuklingas kovos prieš alkoholizmą raktas ir t. t., ir pan. Nėra aiškios valstybinės vizijos ir prevencijos svertų, nėra nei Seimo, nei Vyriausybės kompetencijos ir svarbiausia – jokios atsakomybės. Jeigu įsigaliotų baudžiamoji atsakomybė „už kenkimą Valstybei nieko nedarant“, ko gero šiandien apie mirties grąžinimo scenarijų tikrai nekalbėtumėme. Dalį atsakomybės už tokią klaikią demografinę Lietuvos padėtį, tolesnį žmonių skurdinimą ir vykdomą socialinę politiką turėtų prisiimti ir Prezidentės institucija. Tarpautinės diplomatijos erdvėje ir šalies viduje per daug šaudoma „tuščiais šoviniais“, kurie dažnai neturi nieko bendro su mūsų žmonių lūkesčiais ir viltimis.

Lietuvos klasikas J. Erlickas pasidalino tokia išmintimi: „Jeigu apsiginklavimas gali apsaugoti nuo karo, tai gal šiltas apsirengimas gali apsaugoti nuo žiemos?“ Įdomu, ką į tai atsakytų mūsų mielas skaitytojas, kuriam ši žiema ėmė ir nusibodo?

Naujųjų metų naktį angelai skraidė virš Mažeikių ir linksmai išdykavo, o kažkuriame daugiabučių namų bute vyko pokylis ir, kai angelai nutūpė ant palangės pasižiūrėti, kas gi čia vyksta, viduje nuskambėjo naujametinis tostas:

Už briedį girioj,

Už varną baltą,

Už kelio žvyrą,

Už seną kaltę,

Už tai, kas leista,

Už tai, ko stinga,

Už mus prakeiktus,

Šventus, laimingus!

       Būkite laimingi ir jūs sulaukę 2016 metų!

Vytas ALEKNAVIČIUS

    

Powered by BaltiCode