Petreikis
Karalaitee

Permainos

Sausis. Ir vėl sausis... Ta viena minutė, kurios metu, atrodo, apsiverčia pasaulis, kurios laukiame visus metus. Ir štai po minutės laiko ratas vėl sukasi iš naujo – vėl sausis, vėl nauji metai. Nespėjome pajusti šventinės dvasios, o jau reikia skubėti į darbą, jau šventės praėjo...

 

Beverly Sills yra pasakęs: „Negalima sutrumpinti kelio ten, kur iš tiesų verta eiti.“ Juk mes taip laukėme šv. Kalėdų, Naujųjų metų, o štai viskas pasibaigė nepastebimai greitai. Kartais atrodo, gal mes iš tiesų trumpiname savo gyvenimo kelią, einame trumpesniu keliu? Galbūt ir nepastebime tos minutės, nepasidžiaugiame ja. Nors, ko gero, visas džiaugsmas per Naujuosius telpa toje „velnio duobėje“ – alkoholizme. Kad ir kaip būtų baisu žiūrėti į suniokotas miesto gatves po Naujųjų sutikimo, vis dėlto džiugu, kad žmonės vienaip ar kitaip bando surasti būdų savo džiaugsmui išreikšti. Tik, žinoma, būtų puiku, jei kiekvienas mokėtume viską daryti su saiku. Galbūt tada nebūtų tiek nelaimių dėl girtumo padegtų namų, sužalotų vaikų ir t. t. Nors kartais atrodo, kad visuomenei vaikų gyvybės tiek ir terūpi. Išgirdus kraupią naujieną, kaip girtas tėvas į šulinį įmetė du savo mažamečius vaikus, daugelį tai sukrečia, tačiau paskaičius kitą eilutę antraštėje, parašytą mažesnėmis, bet ryškiai raudonomis raidėmis: „Anksčiau vyras buvo nukirtęs šuniui galvą“, vaikai tampa mažiau svarbesni, nes sunku patikėti, kaip šitaip buvo galima pasielgti su šunimi. Tai, jei mums šuo svarbesnis už vaiko gyvybę būnant blaiviems, tai ką jau kalbėti apie žmonių elgesį išgėrus? Ir, apskritai, vietoj to, kad būtų padedama kovoti su abortais, vaikų palikimais gatvėse, šiukšlinėse ir t. t., statomi prabangūs viešbučiai šunims su patogumais, kurių net žmonės neturi. Jei taip ir toliau, galų gale, mes – žmonės – galbūt būsime pririšti prie būdos ir saugosime šunų viešbučius...

Taigi, sugrįžkime prie Naujųjų. Kol vieni linksminasi, kiti – ruošiasi permainoms. Nuo 2016-ųjų metų sausio 1 d. visiems asmenims, globojantiems vaiką iki pilnametystės, bus mokamas priedas. Taip pat po Naujųjų metų elektros energijos kaina gyventojams vidutiniškai sumažėjo apie 0,2 euro cento už kilovatvalandę. Palyginti, tai tikrai neblogai: vaikų globėjams mokamas tikslinis priedas, pinga elektros energija, taip pat minimalioji mėnesinė alga padidėjo, atrodo, žmonėms viskas į naudą, bet po pusmečio vėl visi skųsis gyvenimu, pajamomis, kainomis. Iš dalies tai taip – kuo labiau gyventojams pagerinama finansinė situacija, tuo parduotuvėse kainos kyla, bet tai nereiškia, kad reikia pakibti ant kainų kabliuko ir save kelti su jomis. Niekada nebus taip, kad visi būtų patenkinti ir laimingi, visgi kiekvienas esam individas ir pažiūros visada skirsis.

Bet kalbant apie kainų kilimą, maisto produktai, drabužiai ir t. t. darosi brangesni ir brangesni, bet alkoholio perkama daugiausiai. Kodėl? Šioje vietoje vėl tenka prisiminti, kad esame lietuviai. Geriau dvi dienas pagiriotis, nei nusipirkti vertingesnį daiktą. Atrodo, kad be svaigiųjų gėrimų nebūtų ir švenčių. Dėl ko, manote, per šventes kyla daugiausiai gaisrų, nelaimių? Inicijuojamas įstatymas „0 promilių visiems vairuotojams“ kelia daug diskusijų: vieniems atrodo, kad buvęs 0,4 promilės įstatymas buvo geresnis, nes avarinės situacijos vairuotojas vis tiek nesukelia, kitiems – gerai, juk kuo griežtesni įstatymai, tuo mažesnė nelaimių tikimybė. Žinoma, ne apie visus priimtus įstatymus taip galima sakyti, tačiau, norint spręsti alkoholizmo Lietuvoje klausimą, tai jau – žingsnis priekin. Girdėjau labai teisingą pasakymą: „Geriausia būtų išvis nebegaminti svaigiųjų gėrimų.“ Bet, kadangi mūsų verslininkų ir politikų kišenėse „trūksta“ pinigų, tai jie tikrai nepraleis tokios progos užsidirbti jų dar daugiau, nes ypač prieš šventes nuperkamas alkoholio kiekis šokteli net dvigubai. Kartais atrodo, kad su šia problema visuomenė nuėjo per daug toli, kad būtų įmanoma atsisukti ir kažką bent pasistengti taisyti. „Praeitis ir dabartis – mūsų priemonės, tik ateitis – mūsų tikslas“, – sakė B. Paskalis. Kokiomis priemonėmis mes kursime ateitį, tokia ji ir bus.

Pradėkime šiuo metus teisingai, kurkime ateitį naujomis idėjomis, daugiau klyskime, tik po to patys tai supraskime. Lai naujos permainos padeda įsibėgėti naujoms Jūsų idėjoms ir jų įgyvendinimui!

Powered by BaltiCode