Reklama 1

Šv. Kalėdos – materialinė ar dvasinė šventė?

Gruodis – tarsi paskutiniai žingsniai 2015-ųjų metų keliu ligi naujų metų, naujos pradžios vartų. Sunku patikėti, tačiau laikas bėga nepastebimai greitai... Nespėjome apsidairyti, o štai ir atėjo žiema, nors ir kalendorinė – be sniego, tačiau tai lyg naujas baltas lapas gyvenimo užrašų knygutėje. Nuo mūsų pačių priklauso, ar tą lapą papuošime gerais darbais, o galbūt jis bus vienas iš tų lapų, kuriuose palikome savo klaidas.

Jau lapkričio mėnesį vaikščiojant miesto gatvėmis nesunkiai galima pamatyti parduotuvių vitrinose suspindėjusias girliandas. Iš vienos pusės – gražu, kad niūrias nuotaikas bandoma praskaidrinti švenčių laukimu, pasiruošimu džiugiai progai – Kristaus gimimui. Bet ar tuo nėra prisidengiama? Iš kitos pusės – kartais atrodo, kad pasipuošus kalėdinę eglutę, jos nebereikės nupuošti, nes lauksime kitų metų. Taip, lauksime. Nes panašu, kad kitais metais adventas prasidės sulig vasaros pabaiga vien dėl to, kad, pripažinkime, visuomenei reikia daugiau dvasinio maisto ir suvokimo, kas yra adventas ar Šv. Kalėdos.

Taigi, kas yra adventas? Kam jo reikia? Daugeliui atsakymas paprastas – laikotarpis, kurio metu reikia pirkti dovanėles, kol dar išpardavimas. Deja, bet ne, vis dėlto tai nėra vien tik kalendorinis laikotarpis. Tai laukimas, dvasinis laukimas, nusiteikimas, ramybė, o ne, kaip dažnai painiojama, šventinio maratono parduotuvėse pradžia. Galų gale apsispręskime, ar mes norime būti „akcininkai“, ar šioje advento tyloje laukti Šv. Kalėdų?

Kalėdų Senelis, saldumynai, įvairūs žaisliukai, blizgučiais puoštos eglutės, dovanėlės, vienu žodžiu – Kalėdos. Taip, pavadinimas gražus, bet ar mūsų veiksmai šiuo laikotarpiu tikrai atitinka šios sąvokos prasmę? Daugelis sakytų, kad reikia paminėti dar vieną svarbų dalyką – akcijas parduotuvėse. Šioje vietoje iškyla klausimas, Kalėdos – gal tai parduotuvės pavadinimas?

Visuomenė, besidžiaugdama savo sukurtomis pramogomis, vis labiau tolsta nuo tikrųjų Šv. Kalėdų. Televizijos, internetas mirga nuo kalėdinių eglučių Lietuvos miestuose nuotraukų, bet svarbiausia – nuo reklamų su akcijomis. Visi prisidengia Kalėdomis, reklamos su kalėdiniais papuošimais ir pan. Bet kur tos Kalėdos? Mes vis labiau pradedame maišyti materialius dalykus su dvasiniais. Šv. Kalėdos – šventė. O kokia tai šventė? Atostogos? Dovanėlės? Retas kuris atranda tą tikrąjį Kalėdų laukimo džiaugsmą, tą šventę, kurios vis dėlto reikėtų paieškoti širdyje. Tik atradę gali suprasti, kad buvimas su mylimais žmonėmis daug svaresnis nei kasdieninė mankšta parduotuvėse.

Tuoj prasidės dar vieni metai, dar vienas naujas laikotarpis, naujų galimybių, atradimų laikotarpis. Visi esame to išsiilgę – naujos pradžios. Tačiau ar po metų nesakysime to paties? Visi laukiame... Laukiame Šv. Kalėdų, Naujųjų Metų, naujos atkarpos gyvenimo kelyje, tačiau kada patys gyvensime? Noras švęsti Kalėdas, Naujuosius Metus darosi didesnis už norą gyventi, nes mes vis laukiame ir laukiame švenčių, po kurių dažnai kelias dienas neišlipame iš lovos. Ir kas dėl to kaltas? Kad ir kaip dažnam nesinori pripažinti, bet taip – alkoholis. Dažnai kyla klausimas, kuo jis toks ypatingas, kad sugeba nugalėti net stipriausios valios asmenis? Dažnas žmogus, dėl šios problemos kaltina visuomenę, bet kiekvienas iš mūsų ir sudarome tą visuomenę. Lietuva pasaulyje yra tarp pirmųjų vietų pagal išgeriamo alkoholio kiekį. Iš kitų Baltijos šalių išsiskiriame nesaikingo alkoholio vartojimo įpročių paplitimu. Nors geriančių alkoholinius gėrimus Lietuvoje mažiau nei Estijoje ir Latvijoje, tačiau lietuviai vienu metu alkoholio išgeria kur kas daugiau nei pastarieji kaimynai. Galbūt verta būtų įsigilinti ir susimąstyti, kad mes esame lietuviai? Tai mūsų tauta, kaip dauguma pasakytų – alkoholikai. Kartais susimąstome, ką darome, kad tai pakeistume? Skelbiame akcijas svaigiesiems gėrimams parduotuvėse, tatai prieš šventes? Matydami jauną žmogų, dėl šios problemos jau praradusį namus, tiesiog pasijuokdami praeiname pro šalį? Beje, tai irgi vienas ryškiausių lietuvių bruožų – neapykanta vargšui. Ir tai mes vadiname gelbėjimusi nuo girtuokliavimo? Visgi teigiami ir neigiami veiksmai turi skirtumus.

Taigi, nebūkime tie, kurie mokame švęsti tik materialiai. Per Šv. Kalėdas prisiminkime ne tik akcijas, bet ir artimus žmones, draugus, šeimą, nes išpardavimų dar bus, o laikas, praleistas prie Kūčių stalo su brangiais žmonėmis, nėra lyg televizijos laida, kur kitą dieną gali pažiūrėti pakartojimą.

Būkime vieningi, pamatykime vargšą, suteikime džiaugsmą kitam, kad patys pasijustume laimingi. Prie Kūčių stalo pamirškime neapykantą, panieką, juk visi esame lygūs, visi esame žmonės.

Ir lai atverstas naujas – 2016-ųjų metų – baltas lapas jums būna naujų atradimų, pažinčių, o svarbiausia – klaidų taisymo – lapas.

Gražių Jums švenčių!

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode