Petreikis
Karalaitee

Optimistai ir pesimistai

Praėjusį savaitgalį ir naujos savaitės pradžioje oro sąlygos Lietuvoje ir Europoje buvo verčiančios iš kojų tiesioginėmis prasmėmis.

„Taip jums ir reikia“, – pasakytų pesimistas...

Keletą pastarųjų metų vyrauja tendencija, kad adventas – prieškalėdinis susikaupimo laikotarpis – prasideda nepalankiais įsismarkavusiais orais.

     Lapkričio 30 d. Paryžiuje prasidėjo Jungtinių Tautų klimato kaitos konferencija, vyksianti iki gruodžio 11 d. Šioje konferencijoje tikimasi pasiekti teisiškai privalomą tolesnį visuotinį susitarimą dėl klimato kaitos. Naujasis susitarimas turi įsigalioti 2020 metais, pakeisdamas galiojantį Kioto protokolą su Dohos pakeitimu.

Bet žiūrint iš optimisto pozicijų, būtų galima teigti, kad vyraujantys šilti rudeniniai orai jau šiandien mums leidžia gerokai sumažinti šildomą orą ir šiltnamio efektą bei taip prisidėti prie gamtos išsaugojimo. Mažeikiškiai pastebi, kad pačiu tamsiausiu metų laikotarpiu kai kurios miesto gatvės tiesiog skendi tamsoje. Gali būti, kad taip yra kažkokio amžino taupymo ar ekstremalių pojūčių ugdymo tikslais, o gal taip mūsų valdininkai prisideda prie energetinių resursų taupymo. Gerai, kai danguje šviečia žvaigždės ir ryškus mėnulis, o ne šviestuvai rodo kelią, bet, kai taip baisiai lyja, tai įkritus į balą šviesiau aplink niekam nepasidaro. „Nėra čia ko valkiotis patamsiais, namie reikia sėdėti“, – pasakytų pesimistas.

Nelabai seniai į Lietuvą iš kitų kraštų atkeliavo ir vietinei rinkai buvo adaptuotos tokios šventės kaip švento Valentino – įsimylėjėlių šventė ir Helovynas – vaiduoklių šventė. Kosminiais šuoliais kelią skinasi ir Padėkos dienos naujadaras.

1789 m. JAV prezidentas Džordžas Vašingtonas Padėkos dieną paskelbė nacionaline švente, o 1863 m. prezidentas Abraomas Linkolnas suvienodino jos datą ir visose Valstijose Padėkos dieną pradėta švesti ketvirtąjį lapkričio ketvirtadienį. Neatsiejamas šios šventės patiekalas yra kalakutas, dėl to ji net kartais vadinama kalakuto diena. Kadangi Lietuvoje oficialios Padėkos dienos nėra, o kalakutienos valgymo tradicijos primirštos, tai kiekvienų metų pabaigoje prasideda įvairių įmantrių padėkų maratonas. Kiekvieno tokio renginio data, scenarijus ir būtinai vaišės dažniausiai būna pritaikyta ne prie vietos bendruomenės galimybių, bet prie tam tikro politinio asmens (rusiškai – člen) galimybių atvykti išklausyti (atsiimti) padėką. Tokia našta dažniausiai užgula biudžetines įstaigas ir organizacijas, susijusias su biudžeto pinigais. Keisčiausia ir kvailiausia tai, kad šiandien tapo priimta dėkoti už tai, ką žmogus privalo daryti pagal savo tiesiogines pareigas. Tokia padėka, Lietuvoje tapusi politine priemone bei politikų privilegija, visiškai neturi jokios prasmės.

Gruodžio 10 d. Lietuvoje planuojamas įspėjamasis pedagogų streikas. Orai, ko gero, bus aprimę, bet švietimiečių aistros kunkuliuos. Toks Seimas ir tokia Vyriausybės vykdoma švietimo politika bei pedagogų skurdinimas ir yra ne rinkėjų, o mokyklos darbo brokas. Kokius žmones išugdė, kokias vertybes jiems įskiepijo, tokį rezultatą šiandien ir turi.  

Mažeikiškai džiaugiasi, kad gruodžio 4 d. įžiebta tikrai graži ir įspūdingai atrodanti pagrindinė miesto eglė, o natūralių eglučių alėja sukuria tikros žiemos šventės iliuziją. Šią savaitę prie Kultūros centro mažuosius miesto gyventojus ir tėvelius džiugins šventiniai edukaciniai rytmečiai su Kalėdų Seneliu, Daiva Pamaiva ir Žemaičių bobute.

Šiuo metu viso pasaulio krikščionys ruošiasi didžiausiai metų šventei – Kūdikėlio Jėzaus Gimimui – Kalėdoms. Naujųjų metų laukimu gyvena ir visų kitų tikėjimų pasaulis.

Tik gyvendami darnoje ir supratime mes visi išliksime šioje Žemėje. Nes kito kelio paprasčiausiai nėra. Su tuo galbūt sutiks ir optimistai, ir pesimistai.

Dar yra laiko, gal eglutes dar nubalins tikras sniegas...

Ramaus ir šilto švenčių laukimo!

Powered by BaltiCode