Romas

Praėjusi diena

Nuplėšdami kasdienį kalendoriaus lapelį ir išmesdami jį į šiukšlių dėžę dažnai net nesusimąstome, ką mums ir pasauliui davė praėjusi diena ar savaitė. Iš dienų susideda mėnesiai, metai ir amžiai...

Štai praėjusį pirmadienį žmonija pradėjo 16-tus gyvenimo Tarptautinėje kosminėje stotyje metus. Kai stotyje apsigyveno pirmieji nuolatiniai kosmonautai, joje apsilankė 220 žmonių iš 17 šalių, o kosminės stoties erdvė iš trijų kambarių išsiplėtė iki 13, dabar stotyje gyvena šešių astronautų komanda, kurią sudaro amerikiečiai, rusai ir japonai. Įspūdingi skaičiai ir dar iškalbingesni moksliniai atradimai. Pasaulio technologinis šuolis toks didžiulis, kad daugelio nebestebina, jog patys greičiausi pasaulyje traukiniai važinėja Kinijoje tarp Guangdžou ir Uchano miestų, o jų vidutinis greitis yra 350 km /val.

Žiūrėdami į patamsėjusį lapkričio dangų, transporto kamščius prie „išmaniųjų“ sankryžų ir provincialiai neišraiškingą Mažeikių miestą, mes apie tokius greičius galime tik pasvajoti. Snūduriuodami ir bežiovaudami prie geležinkelio pervažų, galėtumėme prisiminti, kad dar visai neseniai, kai gyvavo naftininkų kultūros centras, šis rudens periodas buvo kultūrinio piko ir nepakartojamų renginių laikas. Maždaug tokiu metu būdavo švenčiamas ir šio centro gimtadienis. Dabartiniai miesto vadovai kaip susitarę tvirtina, kad šiandien Mažeikių kultūros lygis labai aukštas, tačiau kaimo bendruomenių šventės, visokios dirbtinos ir išgalvotos nominacijos, masiniai pasistumdymai ir gražiausių sodybų ar didžiausio buroko konkursai nėra kultūra, nusakanti mūsų krašto savitumą ir identitetą. Tai tik „popsas“ ir savireklama arba renginiai su politiniu atspalviu, kai kultūros svoris priklauso nuo to, koks politikas (-ė) yra renginio globėjas.

Lapkričio 1-ąją Londonas jau pradėjo šventinį Kalėdų laukimą ir Oksfordo gatvėje buvo įžiebtos garsiosios kalėdinės lemputės, o mūsų prekybos centruose prasideda ne ką mažiau „kalėdinis“ nepasiturinčių žmonių apiplėšinėjimas akcijomis „lentynų tuštėjimo metas“ ir pan. Kainos eurais Lietuvoje jau sumušė visus rekordus ir toliau ne mažėja, bet didėja. Labai tikėtina, kad kainomis mes jau aplenkėme daugelį ES valstybių, bet ar galime ir turėtume tuo didžiuotis?

Lapkričio 11 d. katalikai mini šventąjį Martyną. Etnografams ši diena labiau žinoma kaip paskutinė didesnė rudens šventė. Seniau kaimo žmonės iš šv. Martyno dienos orų spręsdavo, koks oras būsiąs per Kalėdas. Manyta, kad, jeigu lapkričio 11-ąją giedra, tai būsianti labai šalta žiema. „Jei Martynas su ledu, tai Kalėdos su bradu, jei Martynas su bradu, tai Kalėdos su ledu“.

Senovėje lietuviai lapkričio 12 dieną šventė Ožio šventę, skirtą pakviesti žiemai. Kad greičiau pasnigtų, piemenys aplink beržą tris kartus apvesdavo baltą ožką. Baltas beržas ir balta ožka simbolizavo sniegą. Tik kažin ar mažeikiškiai jau pasiilgo žiemos ir sniego?

Tuo tarpu lapkričio 14 d. 14 val. Sedos kultūros centre vyks neeilinis renginys, skirtas pinigų išleidimo Sedoje 100-mečiui paminėti ir fotografo Gedemino Januškos istorinės fotografijos paroda „1914–1918 metų Didysis karas“.

Kiek visko daug savyje talpina kiekviena praeinanti diena...

Geros ir ramios savaitės!

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode