Karalaitee

Pagyros ir tikrovė

 

„Valstybe, nustok gąsdinti“, „Šakalienės smurtui stop!“, „Stop tarnybų smurtui“, „Šakalienei – apkalta“, „švietimo ministrė – lauk“, „ Veryga užkniso“ – tokiais šūkiais puoštus plakatus kėlė prie Seimo susirinkusi minia, taip griežtai reikalauja Lietuvos pedagogai ir kt. Kitų metų biudžete numatyta apie 100 mln. eurų įsigyti iki 200 šarvuotų visureigių, esame „apsirūpinę“ ne visada paskraidančiais orlaiviais ir nelabai nauja kovine technika.

Neramių ir nelabai džiugių įvykių fone paskutinis šių metų kalendoriaus mėnuo – gruodis – tik atsargiai nekantrauja ir mandagiai laukia savo eilės. Rytoj ir jis pravers savas duris... Tačiau žmonės kažkodėl neturi laiko bei noro laukti ir elgiasi kitaip.

Su didžiausiu triukšmu per pasaulį nugriaudėjo pamišimo ir psichozės „šventė“ – „Juodasis penktadienis“. Tą viso savaitgalio svetimkūnį pavadinti švente nėra labai tikslu, nors joje visada daug azarto, netikėtumo, kovos ir netgi... nugalėtojų. Žinoma, kiekvienas turi teisę į savo nuomonę ir laisvą pasirinkimą. Šio žaidimo taisyklės labai paprastos, bet tuo pačiu ir labai efektyvios, jos puikiai atskleidžia verslumo talentus ir galią. Milijonai žmonių jau daugelį metų žaidžia šį žaidimą bei kaskart laukia kito „Juodojo penktadienio“.

O praėjusią savaitę Mažeikių kultūros centre įvyko forumas skambiu fantastiniu pavadinimu „Mažeikiai – pramonės traukos centras“. Jame dalyvavo nemažai lektorių ir šiek tiek klausytojų, kai kurie Mažeikių rajone veikiančių įmonių ir bendrovių, savivaldos atstovai. Tokių verslo forumų ciklą organizuoja Ekonomikos, politikos bei kultūros temomis rašantis žurnalas „IQ“ kartu su Mažeikių rajono savivaldybe ir Mažeikių verslininkų asociacija. Mažeikiai tokiai konferencijai šiemet buvo jau šešta stotelė. Tai iš dalies iliustruoja mūsų esamą padėtį bendrame Lietuvos kontekste. Gaila, kad šis renginys yra labiau formalus ir neatveria jokių naujų kelių, nes tai nėra tikra diskusija, pasidalinimas gerąją patirtimi, o tik konstatuojama tai, kas jau... įvyko.

Ateityje diskusijoms apie regiono ir verslo plėtros viziją būtų reikalingi bei naudingi kitokio formato ir kitokių sumanymų forumai. Tam reikia ne tik gerų organizacinių resursų, gebėjimų, finansų, bet ir lakios fantazijos. Kad jie tikrai reikalingi, tuo turbūt niekas neabejoja. Būtų gerai, jei tai neprasidėtų ir nesibaigtų tik svajone apie valdiškų pinigų „kapšą“ ir ES pinigus, o visokie „naftalininiai“ dalykai pagaliau turi mirti ir garbingai užleisti vietą „šlovingai“ istorijai.

Praėjusį penktadienį Savivaldybėje pagerbti ir apdovanoti Lietuvos ūkininkų sąjungos surengto konkurso „Metų ūkis 2018“ laimėtojai mažeikiškiai. Kokia viso to prasmė ir įtaka „Metų ūkiui“?

Likus beveik mėnesiui iki Kalėdų, pasaulis pradeda gyventi didžiausių metų švenčių laukimu ir nuotaikomis. Po truputį kalėdinėmis spalvomis ir nuotaikomis puošiasi ir mūsų rajono žmonės, gyvenvietės ir miesteliai.

Po daugiau kaip pusmetį trukusios kelionės kosmoso platybėse NASA zondas „Insight“ šį pirmadienį sėkmingai nusileido Marse ir yra pasiruošęs įgyvendinti dar vieną žmonijos svajonę.

O kokios „kosminės“ svajonės kirba mūsų atokaus miesto politikų ir valdininkų galvose? Ar taip ir toliau girsimės bei šlovinsime vienas kitą, kad „Sedoje – ryškūs pokyčiai“, pakloti „auksiniai“ šaligatviai ir „dabar miesto gyventojai patogiau ir saugiau nueina į bažnyčią“, kad šiukšliadėžės, elementariausi suolai ir elektros stulpai pavirto mažąja architektūra?

Ar ir toliau kikensime, kad konkursus į postus apdairiai „laimi“ valdančiosios daugumos atstovai, o viešųjų pirkimų – pagal kišenę. Tik vėliau tenka gintis nuo pralaimėjusių konkursus įmonių teismuose ir samdoma už mokėtojų pinigus advokatė iš Vilniaus. Beje, pastaroji prieš savaitę Mažeikių savivaldybės darbuotojus (taip pat už mūsų pinigus) mokė teisinių niuansų viešuosiuose pirkimuose. Tik ar bus kada nors pradėta jų paisyti?

Pagyros prieš rinkimus pasipylė per visus galimus kanalus, rimtai sergantis meras, anot žmonių, nešte nešamas kandidatuoti, nes, manoma, kad be jo nepavyks raudoniesiems laimėti. Pagyros šlykščiai brukamos, o rimti dalykai, net nusikaltimai slepiami. Kaip sovietų laikais. Neseniai per žiniasklaidą nuskambėjo, kad Savivaldybės įmonės „Mažeikių autobusų parkas“ vadovas laiku – 2012 m. – nedeklaravo privačių interesų, tuo pažeisdamas įstatymą. Esą pamiršo ir per šešerius metus neatsiminė. Matyt, serga demensija. Negana to, valdžiai taip toleruojant jo įstatymų nepaisymą, apetitas pažeidinėti juos išaugo: jo pavaldinys dėl savo kaltės, pažeisdamas Kelių eismo taisykles, sukėlė avariją, kurios metu sužeisti vaikai. O svarbiausia – visa tai Autobusų parko vadovybė nuslėpė. Ar tai ne nusikaltimas? Ar bus nubausti kalti? Nebent vairuotojas, kuris tuoj pat pranešė savo valdžiai. Savivaldybės vadovai, žinoma, ir toliau leis dirbti jau anksčiau skandalais pagarsėjusiam Autobusų parko vadovui, kol, kaip rašoma šalies žiniasklaidoje, dar daugiau bus vaikų aukų. O, kad nesugebama išspręsti mokinių pavėžėjimo klausimą rajone, turint aibę „geltonųjų“ autobusiukų, akmuo krinta į Švietimo skyriaus vedėjo daržą.

Viena Mažeikių rajono savivaldybės opozicijos atstovė savo feisbuko paskyroje parašė: „Taigi sakau jums – 100 ha plote per 10 metų sukursime pramonės parką, kuriame veiks 5 gamyklos. Jose dirbs 1000 darbuotojų. Mes tai galime. Ir tai padarysime, nes Mažeikiai – išdidus naftininkų ir inžinierių miestas.“

Svajoti nedraudžiama...

 

 

Powered by BaltiCode