Reklama 1

Lyrika ir ne tik

Ruduo, ruduo,

Krenta lapai auksiniai ir leidžiasi tyliai… („Poliarizuoti stiklai“ – „Medžiai be lapų“)

Tarytum atkartodami legendinės dainos žodžius, kaip „lapai auksiniai“ amžinam poilsiui tyliai nusileido ir paskui save nuleido didžiąją Gyvenimo uždangą dvi Lietuvos legendos.

 

Spalio 6 d. eidamas 69-uosius metus mirė ilgametis lietuviškos estrados atlikėjas Maestro Stasys Povilaitis, o spalio 8 d. eidama 89-uosius metus užgeso legendinė LTV režisierė, scenaristė ir aktorė Galina Dauguvietytė. Populiarumo susilaukė ir jo iki šiol neprarado G. Dauguvietytės prisiminimų knygos – „Perpetuum mobile“ (2002), „Post scriptum“ (2006), „Dialogai su savimi“ (2010 m.), tačiau ji savęs rašytoja nevadino. 2004 m. apdovanota Vytauto Didžiojo ordino Karininko kryžiumi.

Ta proga surengtos specialios laidos su rubrika „In memoriam“, bendražygių ir kolegų prisiminimai, plačiai pristatytas abiejų skirtingų asmenybių įvairialypio talento lobynas. Galima teigti, kad abi šios netektys buvo paminėtos labai kukliai ir subtiliai, o atsisveikinimo ir pagerbimo renginių energetika dvelkė optimizmu. Gerbėjai į paskutinę kelionę šiuos kultūros milžinus išlydėjo plojimais.

Vilniaus mažajame teatre toliau vyks spektakliai, šventės ir premjeros, o Lietuvos muzikinis pasaulis būtinai atras Maestro Stasio Povilaičio vertą asmenybę. „Tegyvuoja gyvenimas!“ – kaip pasakytų šmaikščioji garsios giminės palikuonė Galina Dauguvietytė.

Mūsų mieste ir toliau karaliauja nuosaikus, bet gana spalvingas ruduo.

Ta proga verta prisiminti, kad 1920 m. spalio 12 d. Mažeikiuose (Stoties g. 16) gimė Henrikas Nagys – poetas, literatūros klasikas, kritikas ir dailės publicistas, filologijos daktaras. Mūsų mieste poetas lankė pradžios mokyklos pirmąjį skyrių, po to gyveno ir mokėsi kituose Lietuvos miestuose. 1998 m. jo vardu pavadinta Buknaičių pagrindinė mokykla, čia gimė poeto tėvas Augustinas Nagys. Reikia paminėti, kad rudens tema H. Nagio lyrikoje užima nemažą vietą. Juk ruduo – tai ne tik liūdesys, bet ir tyra meilė bei svajonės. Šitas nepaprastas metų laikas visais laikais kėlė susižavėjimą tapytojams, kompozitoriams ir poetams bei daugeliui mūsų planetos gyventojų.

O štai spalio 15-ąją pasaulyje minima Baltosios lazdelės diena.  Organizuojami įvairūs renginiai, siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į žmonių, turinčių regėjimo negalią, problemas. Šio straipsnio tema susijusi su rudens lyrika ir jos nepaprastu grožiu, o neregiai dažnai gyvena iškreiptame spalvų ir vaizdų pasaulyje, prieblandoje arba visiškoje tamsoje, tačiau tokių žmonių milžiniškas noras ir pastangos ne egzistuoti, o gyventi. Visas pasaulis jau daug metų žavisi tokiais atlikėjais kaip nuo gimimo aklas 65 metų JAV atlikėjas Stivas Vonderis (Stevie Wonder) arba italų dainininkas, dainų autorius ir kompozitorius tenoras Andrea Bočelis (A. Bocelli), beje, gimęs rudenį. O štai 56 metų Stambulo gyventojas Esrefas Armaganas tapo ryškių spalvų paveikslus: juose gėlės, paukščiai ir gyvūnai. Jis niekada jų nematė, nes nuo gimimo gyvena tamsoje... Yra nemažai ir kitų pavyzdžių.

Prasidėjo nauja savaitė. Eidami ar važiuodami į darbą, daugelis turime galimybę pamatyti spalvingo rudens nepakartojamą grožį... Tik raskime laiko juo pasimėgauti.

Raskime laiko penktadienį dalyvauti ir eisenoje už gyvybės išsaugojimą keliaujant, taip parodydami, jog nesame abejingi kito skausmui, jog esame kartu su kelių maniakų nužudytų aukų artimaisiais, ypač mūsų kraštietės Justinos, kurios netekties metines minėsime lapkritį. Parodykime, jog bent maža dalele bandome prisidėti užbėgant už akių panašioms ateities tragedijoms. Parodykime, jog, nepriklausomai nuo mūsų socialinės padėties, statuso, partiškumo ar užimamų pareigų, esame pirmiausia ŽMONĖS.

Laukiame Jūsų spalio 16 d. 15 val. 45 min. prie redakcijos, Laisvės g. 26.

Dėl sveikatos, laiko ar kitų priežasčių negalintys dalyvauti eisenoje esate kviečiami ją pasitikti prie Mažeikių šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčios ir pabūti kartu bendroje maldoje.

Iš anksto – nuoširdus AČIŪ!

Komentarai  

+2 #2 Aldona 2015-10-15 10:25
Labai grazi ideja suorganizuoti eisena, stengsimes prisijungti :-)
Cituoti
+2 #1 Antanas 2015-10-14 10:26
Aciu uz dar viena nuostabu straipsni.
Cituoti

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode