Reklama 1

Lekiančios dienos

1430 m. rugsėjo 8 d. turėjo ir galėjo tapti viena didžiausių švenčių – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto karūnavimo iškilmės. Karūnacija neįvyko, nes lenkai sulaikė iš Vokietijos gabenamą karaliaus karūną, o pats Vytautas mirė spalio mėnesį. Karūnos likimas iki šiol nežinomas ir istorikams telieka spėlioti, kas galėjo nutikti su šia istorine relikvija.

Nėra karūnos, nėra ir šventės! Nebent kita, religinė. Rugsėjo 8-oji – Švč. Mergelės Marijos gimimo diena. Prasideda atlaidai Šiluvoje.

O šiaip šiandieną mes tiesiog kulniuojame į darbą, zujame po prekybos centrus, piktinamės kylančiomis kainomis ir jų nesugebančia kontroliuoti Vyriausybe. Moksleivių tėveliai jau pergyveno eilinį Rugsėjo 1-osios šoką ir šventinius rūpesčius, o šiandien atrodo, kad nieko ir nebuvo, nes jau reikia karštligiškai galvoti apie rytdienos rūpesčius. Didžiulė sporto mėgėjų armija džiaugiasi, kad pagaliau prasidėjo Europos krepšinio čempionatas, o tie, kurie toli nuo sporto, seka šalies ir pasaulio įvykių permainas. Keli galingieji ir toliau raiko pasaulį kaip duonos kepalą, o likęs pasaulis, atrodo, nesuvokia, kokia užvirta košė. Vykę nuožmūs mūšiai Ukrainoje staiga nurimo, bet atsirado nauja „žaidimų“ aikštelė Sirijoje. Šitoje nepateisinamoje žmonijos kovoje prieš save pačią mažosios valstybės bando atrodyti reikšmingos ir įtakingos, bet dažnai tai tampa patogia dingstimi nusisukti nuo savo šalies problemų.

Kasmet per taikius nepriklausomos Lietuvos metus nusižudo per tūkstantį žmonių, 2014 m. eismo įvykiuose žuvo 265 žmonės, o emigravo 36,6 tūkstančio asmenų. Tai realybė ir tokia humanitarinė katastrofa, kad jos pastebėti šiandien nebeįmanoma.

Bet yra priemonių ir būdų, kurie kaip narkotikai veikia žmonių sąmonę bei pasąmonę ir kuria viskam abejingą žmonių masę. Valdantieji neriasi iš kailio, nes „viskas žmogui“. Čia tinka naujos kartos šauktiniai, padėvėti Nato ginklai, nemokamas maitinimas ir iki šiol per ekonominę krizę nuimti, bet neatstatyti atlyginimai bei pensijos. Brukamos pigiausios „prabos“ pramogos ir bendruomenių šventės. Šalies žiniasklaida nesidrovėdama tėvynainiams bruka tai, kas seksualu, žiauru ir banalu, o įvairių televizijų realybės šou pretenduoja tapti pornografija, kultūros laidose dažniau šoka „objektai“, o ne baleto šokėjai ar choreografijos talentai, prestižinėse paveikslų galerijoje tapybos darbus keičia virvių, pampersų ir skardinių instaliacijos.

Į viską žiūrėdamas pragmatiškai, žmogus supranta, kad jis vienas nieko negali pakeisti. Ai, buvo laikai, kai nebuvo telefonų, neturėjome automobilių, cukrų ir degtinę pirkome tik už talonus. Egzotiškus vaisius matydavome tik prastos kokybės atvirutėse, o apie keliones į kitas šalis galėdavome tik pasapnuoti. Šiandien galime beveik viską: pradėtas kurti dirbtinis intelektas, trimačiais spausdintuvais spausdiname namus, gyvybiškai svarbius organus ir netgi maistą. Žmonija ruošiasi užkariauti Marsą, Mėnulį ir kitas kosmoso platybes. Bet mes negalime paveikti lekiančio laiko ir jo sustabdyti. Mūsų storuose albumuose kaupiasi senos fotografijos, kurios nuo laiko pamažu gelsta kaip ir ką tik prasidėjęs ruduo.

Mūsų miesto gatvės rudenį dar labiau tuštėja. Jaunimas mokyklose siekia žinių, o turistai mūsų miestą aplenkia. Malonu, kad spalio 2 d. po renovacijos pirmuosius lankytojus priimti žada muziejus, o netrukus – ir Viešoji biblioteka. Minėtų įstaigų fasadai pasipuošė užrašais „Mažeikių muziejus“ ir „Mažeikių viešoji biblioteka“. Priminsime, kad kiek anksčiau senamiesčio parke atsirado užrašas „Senamiesčio parkas“. Gerai, kad yra žmonių, kurie rūpinasi tais, kuriems sutrinka ar gali sutrikti atmintis. Juk būdamas bibliotekoje ar muziejuje staiga gali pamiršti, kokiame mieste esi, o būdamas parke, taip pat gali neprisiminti, kur besąs.

Šiandien mes nežinome, kas Lietuvoje ar šiose žemėse vyko prieš kelis tūkstančius metų, nežinome daugelio svarbių Mažeikių datų bei įvykių, bet ne todėl, kad pamiršome. Kiekvienas gyvename savame laikmetyje, o šalia mūsų ir su mumis yra nenumaldomai lekiančios dienos ir skubantis laikas.

Geros savaitės!

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode