Petreikis
Karalaitee

Ar iš tiesų merui gresia interpeliacija?

 

Su kiekviena diena vis arčiau jaučiamas pavasaris. Vis dažniau beišlendanti saulė skaidrina mūsų nuotaikas. Nebaisūs paskutinio žiemos mėnesio vėjai ar pūgos. Greitai bus gamta ir vėl iš naujo prasidės jos ciklas. Gražus, įspūdingas,pakylėjantis...

Tik kažin, ar pavasarinės nuotaikos vyrauja ir Mažeikių rajono savivaldybės mero ir jo komandos aplinkoje. Respublikinė žiniasklaida skelbė, kad socialdemokratų reitingai taip krito, jog juos aplenkė net prie išnykimo ribos buvę „tvarkiečiai“. Chaosas šios partijos viduje ir Mažeikių skyriuje. Vieni kitiems gerkles bando perkąsti. Iš pavydo? Į Savivaldybę be problemų, net jei neturi tinkamo išsilavinimo ar kompetencijos, net jei tavo reputacija ne pati geriausia, būsi priimtas – tik stok į partiją. Kaip anais laikas. Nieko nuostabaus, juk rajono vairas būtent tos – anos – partijos žmogaus rankose, sovietinio „kolchozo“ vadovo. Nors ir laikai ne tie, ir šalies valdžia – ne draugas. Ne veltui turbūt sakoma, kad žmogų gali pakeisti tik „grabo lenta ir žemė šventa“. Nesvarbu, kad gyvename laisvoje Lietuvoje jau kone trys dešimtmečiai, kas įaugę į kraują, to neišmuši.

Bet šį kartą apie kur kas rimtesnius dalykus. Ne veltui užsiminta, kad merui ne pavasarinės nuotaikos dabar galvoje. Jau nekalbant apie šalies žiniasklaidoje paviešintą Švietimo skyriaus klerkų „veiklą“, sudaryta atskiroji komisija ištyrė, kad neįvykdytas Tarybos sprendimas. O čia jau rimta! Toji, atskiroji, komisija nustatė, kad pagal sutartį tarp Mažeikių rajono savivaldybės ir „Circle K Lietuva“ pastaroji turėjo sutvarkyti 10 Pavasario g. bei M. Daukšos g. namų vidinių kiemų, įrengti 57 automobilių stovėjimo aikšteles, pasodinti kelias dešimtis dešimties metų medžių, sutvarkyti duobes, apšvietimą, vaikų žaidimų aikšteles, atstatyti žaliąsias vejas, pastatyti 90 metrų ilgio apsauginę sienelę, bent šiek tiek turėjusią apsaugoti šalia gyvenančiųjų sveikatą nuo kenksmingų degalinės medžiagų, įrengti 270 m gatvių bortelių, 1000 kv. m miesto šaligatvių, 300 m takų, skverą (apie 100 kv. m gyvatvorės bei 10–15 suoliukų). Paskutiniai darbai turėjo būti atlikti kartu su degalinės eksploatacijos pradžia. Faktas tas, kad degalinė veikia, o darbų, apibrėžtų sutartimi – tik imitacija, todėl toji, atskiroji, komisija nustatė ir vienbalsiai nubalsavo, kad sutartis neįvykdyta. Kas kaltas? Į šį klausimą Savivaldybės juristas komisijai nesugebėjo atsakyti.

Bandykime aiškintis.Vietos savivaldos įstatymo 20 straipsnio 2 dalies, apibrėžiančios mero įgaliojimus, 11 posk. sako: „Kontroliuoja ir prižiūri savivaldybės viešojo administravimo institucijų, įstaigų ir įmonių vadovų veiklą, kaip jie įgyvendina įstatymus, Vyriausybės ir savivaldybės tarybos sprendimus.“ Vadinasi, atsakingas už Savivaldybės tarybos sprendimų įgyvendinimą yra meras. Tačiau jis nekontroliavo, netinkamai atliko savo pareigas... O duota priesaika kalba apie reikalavimą sąžiningai atlikti pareigas ir susilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių gyventojų teises ir viešuosius interesus. Jau dėl to meras svarstomas Etikos komisijoje, ši jau pradėjo tyrimą, už kurį balsavo net koalicijos partneriai, vėliau gavę pylos.

Taigi, už priesaikos sulaužymą Mažeikių rajono merui gresia interpeliacija? Nors ir partiečiai grasinasi su opozicija susidoroti, ši ketina duoti darbo teisėsaugai. Ir vėl Mažeikių valdžiai „teisėsaugininkų“ dėmesys. Jau turbūt tai tapo norma. Nenuostabu, kodėl mero kabinetą, pažeisdamas protokolą, aplenkė ir Premjeras?! Ir Alfa.lt paskelbtame Metų mero rinkimų balsavime Mažeikių meras neišlipa iš ženklaus minusinio procento, nors ir nurodyta balsuoti „saviems“.

Susidaro įspūdis, kad visiems Savivaldybės tarybos priimtiems sprendimams reikalingos atskiros komisijos, kad būtų galima įsitikinti, ar sprendimai teisingai ir ar išvis įgyvendinti. Skandalų karuselėje nuo praėjusių metų rudens sukasi kino teatro įrengimas, džipų pirkimas, „Admituro“ bei „Tavo pastogės“ santykiai, pėsčiųjų viadukas, triukšmingai Mažeikiuose kurtas ir į Klaipėdos rajoną nukeliavęs medienos klasteris ir t.t., ir t.t. 

TS LKD Opozicinė frakcija vakar kvietėsi merą akistaton pasikalbėti apie negatyvų Mažeikių savivaldybės įvaizdį viešoje informacinėje erdvėje, vadovų labai jau „glaudų“ santykį su ikiteisminėmis ir baudžiamosiomis institucijomis, ligoninės ir švietimo įstaigų maitinimą pagal FNTT tyrimą ir daugelį kitų akis badančių problemų. Susitikimas baigėsi mero grasinimu teisėsauga opozicijos lyderei.

Naujausiomis žiniomis, Etikos komisijai aiškinsis ir pirmoji vicemerė, pūtusi į vieną dūdą su pirmuoju Mažeikių asmeniu, savo partiečiu.

Dar ne pavasarinės nuotaikos Mažeikių savivaldybėje. Oi, ne. Užtat tikėtinais pokyčiais į gera džiaugiasi jos teritorijoje gyvenatys piliečiai. Gal ateis pavasaris į mūsų kiemą? To ir palinkėsime.

Birutė ŠNEIDERAITIENĖ

Powered by BaltiCode