Petreikis
Karalaitee

Viskas ratu

Mokslininkai, dirbantys CERN laboratorijoje bei atliekantys eksperimentus su Didžiuoju dalelių greitintuvu, praėjusią savaitę paskelbė, jog jiems pavyko atrasti visiškai naują dalelę, pavadintą pentakvarku. Iš pradžių buvo tikima, jog ši dalelė buvo atrasta dar 1964 metais. Tuomet du fizikai – Murray‘us Gellas Mannas ir George‘as Zweigas – bandė įrodyti apie subatominių dalelių (žinomų kaip kvarkai) egzistavimą. Tačiau tam jie tiesiog pritrūko įrodymų.

Vėliau taip pat buvo suformuota nemažai idėjų, tvirtinančių apie pentakvarkų egzistavimą, tačiau visos to meto teorijos buvo paneigtos ir tik dabar mokslininkai iš CERN jau neabejoja, jog jiems galutinai pavyko užfiksuoti bei įrodyti pentakvarko dalelės egzistavimą.

O visa žmonija prieš keletą dienų išgyveno dar vieną istorinę akimirką. Jungtinių Amerikos Valstijų kosmoso agentūros NASA zondas „New Horizons“ praskriejo arčiausiai tolimosios Plutono planetos. To niekada nebuvo pasiekęs joks žmonių kūrinys iki šiol. Branduoline energija varomas kosminis aparatas skrieja erdve jau beveik 10 metų ir įveikė 4,8 mlrd. kilometrų, kad pasiektų Plutoną. Bet tai dar ne viskas. Dabar jis juda tolyn, kad žmonija sužinotų dar kažką nauja.

O Žemėje tvyro sumaištis: karai ir ginklavimosi varžybos, chaosas ir sėjama baimė, terorizmo apraiškos ir žmonių žūtys, ekonominės krizės ir finansinis nestabilumas rinkose, pabėgėlių „epidemija“ ir gamtos kataklizmai. Visa tai toli ir taip arti mūsų.

Mūsų šalies televizijos retai pamalonina Mažeikius, todėl Lietuvos ryto TV laidos „Gyvenu čia“ kūrybinės grupės apsilankymas mūsų krašte buvo graži išimtis. Praėjusį savaitgalį Lietuvai buvo parodytas pirmasis laidos reportažas apie veiklius ir įdomius žmones bei švenčių ir kasdieninio gyvenimo epizodai.

Kaip ir kiekvieną vasarą, rajone dar tęsiasi kaimų ir bendruomenių šventės, vienur kukliau, kitur triukšmingiau. Valdininkai vos spėja filmuotis ir sakyti pabodusias sveikinimo kalbas. Kartais susidaro įspūdis, kad renginiuose dalyvaujama pagal partinius sąrašus ir beveik niekada neužtenka, kad pasveikintų kuris vienas valdžios atstovas ar tarybos narys. Todėl tikroji švenčių giluminė esmė ir žmonės lieka antraeiliai statistiniai dalyviai.

Šiomis dienomis Mažeikiuose prasideda IX tarptautinio meno festivalio „Mažeikiai-2015“ renginiai. Rajono savivaldybės kultūros centre gana vangokai vyksta renovacijos darbai, todėl visi festivalio renginiai vyks vis kitose viešosiose erdvėse.

Mažeikiuose vykstanti visuomeninių ir gyvenamųjų pastatų renovacija, išgriautos gatvės, technikos ir statybininkų gausa kažkuo primena tuos laikus, kai buvo statoma Naftos perdirbimo gamykla, o kartu su ja ir miestas. Praėjo apie 40 metų, o jau daug ką reikia perdaryti arba perstatyti. Šiandieninė darbų kokybė perša mintį, kad kita „renovacija“ gali ateiti žymiai greičiau. Tik yra viena bėda – 2020 m. baigiasi ES finansavimas.

1969 m. liepos 21 d. misijos „Apollo 11“ vadas N. Armstrongas išsilaipino Mėnulyje. Šį istorinį įvykį astronautas tada apibūdino taip: „Tai mažas žingsnelis žmogui, tačiau milžiniškas šuolis žmonijai.“ Šiandien žmonija atranda naujus žvaigždynus ir galaktikas, bet „Apollo 11“ misija į kosmoso užkariavimo istoriją įrašyta visiems laikams.

1994 m. liepos 21 d. Lietuvos heraldikos komisija patvirtino atkurtą Žemaitijos herbą ir vėliavą. Ši vėliava šiandien išdidžiai plazda ir yra kaip mūsų maža žvaigždutė tarp milijardų dangaus ir Žemės šviesulių. Kaip ir prieš šimtmečius.

Kiekvienas iš mūsų galime turėti savo žvaigždę. Ją mylėti, saugoti ir didžiuotis.

Geros likusios vasaros!

Powered by BaltiCode