Reklama 1

Liepa

Liepos 10-oji  Lietuvojenuo seno žinoma kaip Septyni broliai miegantys, pagal kurią vyresniosios kartos atstovai sprendžia, kokie orai dar laukia likusią vasaros pusę.

Senovėje buvo tikima, kad, jei šią dieną be perstojo lyja, tai lietus lis ir dar septynias dienas, o gal net ir septynias savaites. Jei šią dieną iš viso nelyja, irgi nėra gerai, nes tai pranašauja sausrosgrėsmę. Taip pat manyta, kad tokiu atveju derlius bus mažas.

Etnologų teigimu, Septynių brolių miegančiųjų dienos pavadinimas kilęs iš legendos apie septynis brolius – tikėjimo kankinius, stačiusius šventovęKijeve, o paskui užmigusius ir miegančius iki šiol. Tikėta, kad tie broliai turėję septyniasKristausžymes ir galią nulemti vasaros orus.

Mūsų krašte liepos 10-ji buvo lietinga, todėl belieka stebėti orus. Po lietingo savaitgalio atrodo, kad prognozės pildosi.

Beje, liepa – vienintelis mėnuo mūsų kalendoriuje turi medžio pavadinimą. Jis dažnai pasirenkamas atostogoms, nes gamta būna nepavargusi nuo saulės, diena ilga, o naktys dar gerokai šviesios.

     Nuo senų senovės lietuvis liepą būtinai pasisodindavo prie savo sodybos. Viena – kad naudingas, antra – kad gražus ir kvapnus medis. Liepomis visą sodybą apjuosdavo bitininkai – tai pagrindinis vasaros medaus aruodas. Liepų medus ir liepžiedžiai – pirmas vaistas peršalus ar sukarščiavus.

Liepų alėjos dažnai juosdavo dvarų parkus. Ir dabar daug kur Lietuvoje išnykusią dvarvietę  tebežymi šimtamečių liepų eilės. Turbūt dažnam gera pastovėti pavėsyje po dūzgiančiu bitėmis milžinišku medžiu ir svaigti nuo jo aromato.

1588-aisiais išleistas Lietuvos Statutas draudė naikinti liepynus. Liepos karna senovėje buvo naudojama vyžoms, krepšeliams, dėklams pinti, virvėms sukti.

Apskritai, liepa yra moteriškumo simbolis. Juk gimus šeimoje mergaitei, prie sodybos būdavo pasodinama liepaitė, berniukui – ąžuoliukas. Galime didžiuotis, kad Mažeikių pašonėje, Papilės miestelyje, auga penkiolikos kamienų šimtametė liepa – vienintelė tokia mūsų krašte.

Liepos mėnuo Lietuvai įsimintinas ir dėl šlovingos istorijos. 1253 m. liepos 6-ąją karūnuotas pirmasis ir vienintelis Lietuvos karalius Mindaugas. 1251 metais Mindaugui priėmus krikštą, Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė popiežiaus Inocento IV Milane surašyta bule buvo paskelbta katalikiška Lietuvos karalyste. Tokiu būdu Lietuvos didysis kunigaikštis, vėliau Lietuvos karalius Mindaugas žengė žingsnį Lietuvos valstybės tarptautinio pripažinimo Europoje link. Vis dėlto karaliaus Mindaugo ir kunigaikštienės Mortos vainikavimas buvo dar reikšmingesnis pasiekimas Lietuvai, kada popiežiaus įsaku buvo įkurta Lietuvos vyskupija, o kartu ir Lietuvos valstybė.

Liūdnesnė data buvo 1933-iųjų liepos 16-osios vakaras, kai visa Lietuva laukė Atlantą įveikti pasiryžusių savo didvyrių – lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno. Laukė, bet taip ir nesulaukė.

1961 m. liepos 1 d. Sandringeme, Anglija, gimė Diana, Velso princesė – viena žymiausių XX a. pabaigos pasaulio moterų.

Liepoje Lietuvoje ir mūsų krašte vyksta daug vasaros renginių, paminėjimų, festivalių ir koncertų. Kiekvienas pagal savo galimybes tuo mėgaujamės ir tikime, kad patirsime daug žavesio ir džiaugsmo.

Tai kas, kad retkarčiais palyja, vis tiek džiaukimės vasara!

Komentarai  

0 #1 Mantas 2015-07-14 15:28
Super straipsnis!
Cituoti

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode