Romas

Vasaros saulėgrįža

Pasirodo, ne visi labai džiaugiasi, kad strimgalviais bėga laikas ir gyvenimo dienos. Kur tai matyta, kad dar nepasidžiaugėme šiluma, kaip reikiant nepasilepinome jūroje ar upių vandenyse, o jau vėl turėsime skaičiuoti vis labiau trumpėjančias vasaros dienas.

Vasarossaulėgrįža, vidurvasaris –tai metų laikotarpis, kaiSaulėpasiekia aukščiausią padėtįzenite. Tai ilgiausios dienos ir trumpiausios nakties laikmetis. Šiaurės pusrutulyje vidurvasaris būna birželio 20–23 dienomis, o pietų pusrutulyje – gruodžio 20–23 dienomis. Nuo labai senų laikų daugelyje pasaulio kultūrų vidurvasaris pažymimas šventėmis ir apeigomis. Tikima, kad vidurvasario naktis stebuklinga, jos metu galima įgauti mistinių galių, labai dažnai kūrenamilaužai, siekiant atbaidyti piktąsias jėgas.

Lietuvoje tradicinė baltų vidurvasario šventė – Rasos, vėliau sutapatintos suJoninėmis, kurios 2003 m. paskelbtos nedarbo diena. Šiandien pavadinimaiJoninėsir Rasosdažnai vartojami kaipsinonimai, tačiau yra teigiančių, ir tuo sunku suabejoti, kadJoninės tapo daugiau pramogine masių švente, neretam besisiejančia su triukšmingomis linksmybėmis ar išgertuvėmis, oRasos  išliko kaip reikšminga senųjų tradicijų tąsa. Ir nedaugelis tik žino, kad birželio 24-oji yra šv. Jono Krikštytojo gimtadienis.

Visame prasidėjusios vasaros margumyne išsiskiria kažkokie ryškesni potėpiai, kurie nelabai sutampa su vasaros malonumais arba nėra tos džiugios akimirkos, kurių mums trūksta kaip saulės.

Štai keli pavyzdėliai pamąstymui. Savivaldybės tarybos valdančioji dauguma atviru balsavimu tiesiog boikotavo opozicijos atstovo viltis vadovauti Antikorupcijos komisijai. Taip dar nėra buvę. Tokiu daugumos politikų susitarimu priblokšti liko ne tik mažumos atstovai, bet ir visko mačiusi žiniasklaida. Turėtų būti siūlomas į šį postą dar vienas opozicijos atstovas, o tada ir pamatysime – valdantiesiems nepatiko pirmoji kandidatūra ar jie vis tik bijo atsiduoti (nors privalėtų) nešališkam, (ko nebuvo iki šiol) įvairių klausimų tyrimui.

Keista ir tai, kad į Mažeikius vienas po kito vėl pradėjo „kursuoti“ aukšti įvairių ministerijų valdininkai ir politikai. Lietuvoje tapo gajus toks politinis turizmas ir valdiškų lėšų beprasmis švaistymas, mažai ką turintis bendro su rajono problemomis ir jų galimais sprendimais. 2016 metais vyks Seimo rinkimai, todėl jau dabar stebime šių rinkimų užuomazgas.

Europarlamentaras V. Mazuronis netgi pareiškė, kad „darbiečiai“ po 2016 m. Seimo rinkimų taps stipriausia politine jėga, o buvęs partijos kolega R. Paksas ir jo vizitas Mažeikių rajone parodė, kad jis galvoja kitaip. Kita politinė partija – Tėvynės sąjunga-krikščionys demokratai – tikisi, kad jie stos prie valdžios vairo. Tad jau dabar „plika akimi“ matyti, jog mūsų laukia daug daugiau „turistų“.

Nepaisant visokių niuansų ir „sąmokslo teorijų“, mažeikiškiai gyvena visame plačiame pasaulyje, daug keliauja ir pramogauja. Dalis jų pastebėjo, kad Palangoje kainos eurais jau seniai sumušė visus rekordus, o paprastam turistui jas lyginti su buvusiais litais būtų tiesiog kvaila. Kad gyvenimas tapo brangesnis, galima įsitikinti kad ir Plateliuose. Čia už stiklainį medaus sumokėsite per 4 eurus, o štai Mosėdžio akmenų muziejaus ekspoziciją apžiūrėsite už 3 eurus. Daugeliui atrodo, kad tai tikrai brangoka. Jei grįžtume prie lietuviškos prekybos ypatumų, pastebėsime, kad čia kainos netgi su „akcijomis“ viršijo buvusias, todėl protingas lietuvis net neužduoda sau klausimo, kodėl nebankrutuoja prekybos centrai, parduodami prekes net iki 70 proc. pigiau. Tai tiesiog fantastiška ir labai vasariška.

Gražių Joninių!

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode