Romas

Muzika

„Dailininkas tapo paveikslą ant drobės, muzikas tapo ant tylos“ (Leopold Stokowski).

Muzika yra nepaprastas reiškinys, aptinkamas Visatos tolybėse ir įvairiomis savo formomis lydintis žmogų visą jo gyvenimą. Tai unikali ir universali žmonijos kalba. Ji gali akimirksniu užpildyti kūną kosmine energija, dovanodama gerą nuotaiką, pakylėjimą ir jėgų antplūdį. Muzika yra viena didžiausių dovanų, kurią mes, žmonės, gavome šiame pasaulyje. Kaip ir kitos meno formos ji turi galią priversti kažką jausti arba apie ką nors susimąstyti. Muzika galbūt net labiau įtaigesnė nei kuris kitas menas, nes gali pasiekti tą mūsų esybės dalį, kurios nei puikus paveikslas, nei jausminga knyga negali pasiekti. Viena muzika gali pakylėti mūsų jausmus ir mūsų kojos ims šokti, o kita, atvirkščiai, nuramins ar net atneš liūdesį.

 

Viena aišku, muzika aktuali žmogui tampa tik tada, kai žmogus ja pradeda domėtis, stengiasi savo klausos ir proto juslėmis nutverti muzikos bangą. Muzika, kylanti iš vidinio grožio potyrio, turi ir leisti pailsėti protui, ir būti jam nuolatinis stimulas kaip gera knyga arba eilėraštis, kiekvieną kartą atvertus, atskleidžiantys ką nors nauja.

Šeštadienį Mažeikiuose nupleveno jau aštuntoji gatvės muzikos diena. Puikiai pavykusi šventė bei organizatorių ir dalyvių įdėtas triūsas lėmė šios skilties temos pavadinimą. Nėra nieko nuostabiau, kaip matyti miesto širdį – Laisvės gatvę pasipuošusią plevėsuojančiomis Lietuvos vėliavomis ir pilną laisvų piliečių. Šioje šventėje neteko pamatyti nė vieno nusibodusio politiko, išgirsti banalios „sveikinimo“ kalbos ir tai tik patvirtino demokratišką renginio prigimtį ir pašaukimą.

Reikia pasakyti, kad muzika, šokis ir daina Mažeikiuose gerai sutaria tarp savęs ir su mažeikiškiais. Nemažai mūsų atstovų groja prestižiniuose muzikos kolektyvuose ir sėkmingai dalyvauja muzikiniuose projektuose. Tai yra nedidelio provincijos miesto privalumas ir išskirtinumas. Kita vertus, net mažesni miestai Europoje turi ne tik chorus, bet ir savo kamerinius orkestrus, reprezentacinius pučiamųjų instrumentų orkestrus, operetės ar komedijos teatrus ir pan. Turime į ką lygiuotis ir ta kryptimi galime eiti. Reikia tik iniciatyvos ir politinės valios. Galbūt mieste galėtų atsirasti nuolatinė muzikavimo ir kūrybinės saviraiškos vieta (aikštelė, amfiteatras), kurioje galėtų pasirodyti visi norintys, kada tik panorėję?

Kad muzika yra labai įtaigi, įrodo daugelio kompozitorių kūryba. Užtektų paminėti kino filmų garso takelius, kai filmo turinys dažnai pasimiršta, o muzika išlieka. Prisiminkime pasaulinio garso italų kompozitorių Ennio Morricone, sukūrusį muziką daugiau nei 500 filmų. Už nuopelnus kino industrijai JAV kino akademija yra kompozitorių įvertinusi Garbės Oskaru. Legendinis serialas „Aštuonkojis“, „Malena“, Nužudyti Bilą“, „Misija“, „Neliečiamieji“, tai tik keli pavadinimai filmų, kuriems E. Morricone sukūrė muziką.

Kitas puikus pavyzdys būtų visame pasaulyje žinomas latvių kompozitorius Raimondas Paulas, sukūręs muziką serialui „Ilga kelionė per kopas“ ir daugeliui kitų filmų, baletų, teatro spektaklių ir daugiau nei 500 dainų. Kalbant apie kino muziką negalima nepaminėti lietuviško serialo „Giminės“, kuriame skambėjo kompozitoriaus Tomo Leiburo muzika, o „Giminės daina“ (žodžiai Jono Strielkūno) tapo visos Lietuvos pasididžiavimu ir tautos daina. O, štai po „Tado Blindos“ premjeros pasigirdo atsiliepimų ir vertinimų, kad „Raudoni vakarai“ – geriausia, kas yra šiame filme. „Smagu: yra manančių, jog daina – per gera, kad ją būtų galėjusi parašyti aštuoniolikmetė“,– tada teigė pati dainos autorė šiaulietė Ieva Narkutė. Daina išties labai kokybiškai ir organiškai tiko šiam lietuviškam naujųjų laikų filmui, bet ji puikiai šiandien gyvena ir savarankiškai.

Sekmadienį, gegužės 17 d., Austrijos sostinėje Vienoje įvyko iškilminga tarptautinio „Eurovizijos“ dainų konkurso atidarymo ceremonija. Simbolinius vartus į jubiliejinę, 60-ąją, „Euroviziją“ atvėrė praėjusių metų Europos dainų konkurso nugalėtoja Conchita Wurst. Šiais metais jame Lietuvai atstovauja Monika Linkytė ir Vaidas Baumila.

Stebint Mažeikių miesto jaunųjų atlikėjų sėkmingus pasirodymus įvairiuose tarptautiniuose renginiuose, galima numanyti, kad galbūt neužilgo „Eurovizijoje“ išvysime ir mūsų miesto atstovų.

Būtų per daug banalu sakyti, kad muzika tik nuplauna kasdienio gyvenimo dulkes nuo sielos arba kad muzika yra dūžtančios širdies vaistai.
„Aš manau, kad muzika yra ore, muzika yra visur, visas pasaulis yra jos pilnas. Ir tu paprasčiausiai pasiimi, kiek tau reikia“ (Edward Elgar).

Eikime naująją savaitę įsiklausydami į gamtos garsus ir mylėdami muziką, o tuo pačiu ir save. Tai nieko nekainuos, o džiaugsmas ir laimė – didžiuliai.

Geros savaitės!

Komentarai  

0 #2 MichaelRib 2019-08-21 04:00
requisite a websitte? how to create a website for free, business invoice factoring,cheap fortnite account for sale
Cituoti
0 #1 Birute 2015-05-19 22:32
Nuostabus straipsnis! Pozityvus ir dziugus :-)
Cituoti

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode