Petreikis
Karalaitee

Turizmo sezonas

 

 

Prieš gerą keletą metų socialdemokratų valdžia su nepakeičiamuoju direktoriumi ir miesto finasinių reikalų strategu nusprendė nustebinti Europos Sąjungos investicijomis turizmo plėtrai Laisvės gatvėje. Dabar ją puošia papuvę suoliukai, kreivi kelio ženkai bei krivu kravu šaligatviai. Tam buvo paaukoti milijonai, bet gyvenimas verda ir nebėra reikalo atkasinėti to, kas užkasta ir neužkasta. Palikime kieno nors sąžinei. Prieš vieną šventę teko matyti, kaip vyrukas, pasiėmęs dažų indelį, padažinėjo suolelius. Tam jis gaišo labai mažai laiko, nes nudažydavo tik po vieną siaurą lentelę. Bet tai vis tiek kažkoks indėlis į senamiesčio arterijos grožį.

Visai neseniai Mažeikiuose apsilankę airiai buvo nustebę ir šokiruoti, kad važiuojant iš Rygos visą laiką nepastebėjo jokios gyvybės. Mūsų mieste situacija tokia, kad turistui tiesiog nėra ką veikti. Svečiai kelias dienas dviračiais važiavo šen ir ten, bet taip nieko ypatingo ir neaptiko. Kelių žmonių nuomonė gal ir ne rodiklis, bet kažką vis tiek pasako. 2007 metais buvo išleistas lankstinukas „Mažeikių rajono savivaldybė“. Jame pateikta išsami informacija apie lankytinas rajono vietas, bet gal užsieniečiams ne viskas įdomu, o lietuviams mažai aktualu. Šiais laikais dauguma mažeikiškių keliauja po egzotiškas šalis ir mėgaujasi. Lankantis Žemaitijos sostinėje Telšiuose teko sutikti ir mažeikiškių, kurie vaikštinėjo aplink Masčio ežerą. Bet stebino tai, kad šiame mieste neveikė daug kavinių ir maitinimo įstaigų. Miestas buvo visiškai tuščias, kol jo gatvių neužpildė po pamaldų einantys namo žmonės. Gal Mažeikiai niekada nepretendavo į turistų traukos Meką ir su tuo reikia paprasčiausiai susitaikyti bei prie to priprasti.

Mūsų miesto ir rajono gyventojai, žinoma, tie, kurie turi galimybių, lankosi pačiose įvairiausiose pasaulio šalyse. Vieni šmirinėja prie Egipto piramidžių, kiti motocikliukais „drožia“ Vietnamo keliais. Apskritai, turizmas Lietuvoje jau gerokai paaugo ir pasivijo galingas pasaulio turizmo agentūras. O visagalis ir patogus internetas dabar leidžia pasirinkti keliones savarankiškai.

Neseniai įvykusi Žemaičių dūdų šventė ir kiti kultūriniai renginiai šiek tiek pagyvino ir papuošė miesto koloritą, o Gatvės muzikos diena jau buvo neatpažįstama. Susidarė įspūdis, kad mieste praktiškai nebeliko gyventojų, mėgstančių renginius ir mylinčių muziką. Savaime aišku, kad, jeigu mes visur esame pasyvūs, tai pasyvi bus ir išorė. Apie kokį turizmą ir miesto patrauklumą tada galima kalbėti?

Daug kas vis tiek prisimena tuos laikus, kai šoumenas Artūras Valinskas televizijos laidose ir savo viešnagėse Mažeikiuose įvairiausiais subtiliais pavadinimais vadino Mažeikius, taip mūsų miestui parodydamas didelę pagarbą ir darydamas reklamą. Mažeikiams tai buvo ne tik garbė, bet ir ryškus miesto garsinimas.

Mūsų mieste jau senokai koncertavo tokios žvaigždės kaip Sabrina, Loreti, „Smokie“, „London Beat“, Laima Vaikulė ir kiti. Lietuvos koncertinių organizacijų vadybininkai juos atrado tik po dvidešimties metų. Gerokai senstelėjusios žvaigždės surengė koncertus įvairiose Lietuvos scenose.

Gaila, kad ilgai puoselėtos tradicijos socialdemokratų politikų intrigų pastangomis buvo tiesiog užsmaugtos. Partiniai interesai užkirto galimybę pasaulinės kultūros viešėjimui ir demonstravimui, o Mažeikių miestas paverstas kažkokia statistine vieta, kuri nebeturi sielos, bet turi gerai sulipdytą „viršūnėlę“. Ji nepatogi teisėsaugai bei turizmo plėtrai, svetima bendruomenei. Kad miestas būtų kažkuo patrauklus, neužtenka valdžiai tik važinėti į kažkokias keistas užsienio keliones, kurios dar nieko nesukūrė miesto labui ir bendruomenei. Ar tai draugystė, nuvykus į kitą šalį tik papramogauti. Rezultatų nėra jokių. Jeigu pamatytumėt kai kurias Bendradarbiavimo sutartis, tai, ko gero, užuostumėt kažką iš komunistinės epochos. Valdininkai apie tas sutartis gal ir pamiršo, nors dalis „kūrėjų“ iki šiol sėdi snausdami ir beviltiškai sendami šiltose kėdėse. Sena nomenklatūra nesukūrė jokio europietiško miesto. Mažeikių miesto pavyzdys yra tik kažkoks pigus „popsas“.

Ar verta jį lankyti, ar verta mylėti, kiekvieno asmeninis pasirinkimas ir nuomonė.

Turėkime vilties, kad kada nors papūs geri vėjai. Reikia šiek tiek laiko ir kantrybės, pakeliauti, pamatyti ir pasimokyti.

Laiko tėkmė  atvertė dar vieną savo puslapį ir prasidėjo nauja savaitė. Prasidėjo ir naujas turizmo sezonas, kuris daug kam atvers pažinimo langą į kitokį pasaulį. 

Gražaus laiko!


Powered by BaltiCode