Reklama 1

Balandis

2014 m. vienas populiariausių ir Venecijos kino festivalyje pagrindiniu „Auksinio liūto“ prizu apdovanotas filmas „Balandis tupėjo ant šakos ir mąstė apie būtį“ sėkmės sulaukė ir Lietuvoje. Bilietai buvo išpirkti vos tik jiems pasirodžius prekyboje, todėl daugybė žiūrovų negalėjo jo pamatyti, nors kino seansai buvo sausakimši.

     Šis kino filmas yra unikali tapytojo Pieterio Bruegelio Vyresniojo paveikslo „Medžiotojai ant sniego“ interpretacija, leidžianti pažvelgti į juokingus, liūdnus ir apgailėtinus žmonių gyvenimus balandžių akimis. XVI a. nutapytas kūrinys švedų režisierių ir scenaristą Roy Andersson įkvėpė balandžių akimis pažvelgti į žmogaus gyvenimą. Siurrealistiniame pasaulyje balandžiai ne tik stebi žmones, bet ir jaudinasi, kur link jie eina ir kas jų laukia.

   Na, o realiame gyvenime balandžius dauguma žmonijos laiko Meilės ir Taikos paukščiais. Jie buvo prijaukinti prieš kelis tūkstančius metų, juos laikė netgi didieji faraonai. Balandžiai buvo naudoti praeityje kaip aukos dievams, auginti maistui ir laikyti kaip numylėtiniai. Šie ištvermingi ir protingi paukščiai nešė žinutes per mūšio laukus, nuo miesto į miestą, buvo kaip kurjeriai palaikyti žinias su nutolusiais giminaičiais, taip pat skraidino gyvybinius vaistus mirštantiems žmonėms.

Šiais laikais auginami balandžiai retai benaudojami paštui, dažniau auginami lenktynėms, parodoms, dažnai balandžių skrydžiai puošia vestuves, krikštynas, įmonių ir privačius renginius. Balandžiai žmonėms yra geras ir sektinas pavyzdys, kadangi jie poruojasi visam gyvenimui, kartu rūpinasi savo mažyliais, dalijasi lesalu ir gyvena taikiai vienas su kitu.

Balandžiai žmonėms visada buvo ir yra svarbūs, todėl turime netgi balandžio mėnesį. O ką tik šventėme Velykas ir Atvelykį. Pagal senas lietuviškas tradicijas, iki Atvelykio būtinai reikėdavo aplankyti savo krikštavaikius, apdovanoti juosmargučiaisir kitomis dovanomis. Per Atvelykį būdavo pasimatoma su giminėmis, jeigu dėl kažkokių priežasčių nepavyko pasimatyti per Velykas. Anksčiau kaime dažydavo visus kiaušinius, kuriuos per savaitę sudėjo vištos, buvo ridenami margučiai, supamasi sūpynėse. Per Atvelykį kiaušinius daužo tik vaikai ir šią dieną daugiausia dėmesio skiriama būtent vaikams, todėl Atvelykis dar yra vadinamas vaikų Velykomis arba Velykėlėmis.

Reikia pripažinti, kad Kalėdos ir Velykos, nekalbant apie jų religinę prasmę, yra vienos seniausių, archajiškiausių, gražiausių ir smagiausių išlikusių lietuviškų papročių, kadangi jos persipynusios su gamtos pokyčiais.

Be paminėtų švenčių, balandžio mėnuo turi dar ir išskirtinę energetiką, nulemiančią daugelio žymių pasaulio ir Lietuvos žmonių likimus. 1452 m. balandžio 15 d. Italijoje gimė tapytojas, skulptorius, architektas, muzikas, mokslininkas, matematikas, inžinierius, išradėjas, geologas, kartografas, botanikas, rašytojas Leonardo da Vinci, 1483 m. balandžio 6 d. gimė italų tapytojas, architektas Raphael (Rafaelis), 1889 m. balandžio 16 d. gimė Charlie Chaplin (Čarlis Čaplinas).

Balandžio mėn. yra gimusios tokios šiandieninės įžymybės kaip Eddie Murphy, Jackie Chan, Russel Crowe, Emma Watson, Popiežius Benediktas XVI, Montserrat Caballe, Victoria Beckham, Karalienė Elžbieta II, Rene Zellweger, Jessica Alba, Uma Thurman, Steven Seagal, Ala Pugačiova, lietuvių dainininkas Mino, A. Vėberis, Atlanta, L. Adomaitis, M. Mikutavičius, K. Smoriginas, I. Balsytė, G. Kuprevičius, V. Masalskis, J. Jurkutė, E. Kučinskas, R. Cicinas, E. Jackaitė, Č. Juršėnas, V. Žalakevičius, D. Banionis, V. Šapranauskas, R. Granauskas, R. Mikelkevičiūtė ir daugelis kitų.

   Šiandien prisiekia ir nauja Mažeikių rajono savivaldybės taryba, ir pirmą kartą tiesiogiai išrinktas meras. Ar šis Tarybos posėdis ir balandžio mėnuo bus kuo nors lemtingas Mažeikiams?

Mums nereikia būti tais balandžiais iš paminėto kino filmo, tupėti ant šakos ir stebėti. Tiesiog būkime optimistai ir patys tapkime kuriamojo proceso dalimi.

Gražios savaitės!

Komentarai  

+1 #1 Jonas 2015-04-16 19:03
Idomus straipsnis:) Grazios savaites visai redakcijai! :)
Cituoti

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode