Petreikis
Karalaitee

Čempionai

Praėjusią savaitę sužinojome, kad Europos Komisija parengė dar vieną dokumentą: jame siūloma diskutuoti apie socialinius Europos valstybių reikalus, kurie kelia dalies piliečių nepasitenkinimą. Lietuva šiame dokumente minima kaip pajamų nelygybės ir emigracijos čempionė (!). Jau gal ir nebesistebime tokiais „laimėjmais“, nes mūsų valstybei tiesiog sekasi būti tarp pirmaujančių nuo „antro galo“. Žmonės dažnai skundžiasi, kad jiems teko tokia lemtis – gimti ir gyventi tokioje šalyje. Čia gegužės mėnesį dar šildomės ir kūrename krosnis, nes šalta ir drėgna. O tai reiškia, kad šildymo sezonas Lietuvoje trunka apie septynis mėnesius. Taigi mes ir vėl čempionai. Apie savižudybes jau kalbėta, apie avarijas keliuose ir žmonių žūtis irgi, emigraciją, korupciją, nusikaltimus – taip pat... Atlyginimai mažiausi, pensijos taip pat.

Viena buvusi mažeikiškė neseniai grįžo iš įdomios turistinės kelionės po Vietnamą, Kambodžą ir Laosą. Ten dabar vasara ir oro temperatūra siekė net 40 laipsnių. Išvyka buvo nuostabi, o įspūdžių užteks ilgiems metams. Kita šeima grįžo iš Turkijos. Čia truputį vėsiau, bet pabėgti nuo kasdienybės ir pabodusių reikalų bei problemų vis tiek pavyko. Žinoma, ne visi gali išvykti ir pakeliauti, nes to tiesiog neleidžia lietuviškos finansinės galimybės. Jau daug metų daugumos mažeikiškių ir lietuvaičių turizmas daugiau buitinis. Skrendame, plaukiame ir važiuojame aplankyti po visą pasaulį išsibarsčiusių savo vaikų. Tačiau didelei daliai žmonių lieka tenkintis tik savo kiemu.

Mūsų krašte gamta dar nėra atsigavusi, tačiau ji vis tiek unikali ir graži. Jeigu pro savo langą gali matyti tik vieną medį, kuris kaskart keičiasi ir gyvena savo gyvenimą, tai jau esi laimingas. Na, o jeigu po tavo langais tik degalinė ar prekybos centras bei gausybė automobilių ir teršalų, tai esi civilizacijos kūdikis ir už tai gali padėkoti vietinei valdžiai, kurią pats ir išsirinkai. Tau palikta viena galimybė – žiūrėti į dangų ir džiaugtis, kad mūsų mieste dar nestatomi dangoraižiai.

Atėjus pavasariui buvo paskaičiuota, kad Lietuvoje pasikeitė ir net atjaunėjo visų parlamentinių partijų lyderiai (išskyrus R. Karbauskį). Landsbergis pakeitė Kubilių, Šimašius – Masiulį, Žemaitaitis – Paksą, Pinskuvienė – Mazuronį, Paluckas – Butkevičių. Dabartinių amžiaus vidurkis nesiekia 40-ies, o ankstesnių buvo 55 metai. Gal tai politinės brandos ženklas?

Šitame fone dėsningai atrodo ir mūsų rajono didžiausios partijos lyderio pasikeitimas. Antaną Tenį pakeitė Vaidotas Balzeris, tačiau daugiau pavasarinio politinio „žydėjimo“ kol kas nematyti. Bendra politinė situacija Mažeikiuose papuvusi ir didelių vilčių neteikia.

Tarp pikantiškų ir smagių pasaulio žinučių pasirodė naujiena, kad101-erių metų senolė laimėjo aukso medalį šimto metrų bėgimo rungtyje Naujosios Zelandijos Oklendo mieste vykstančiose pasaulio veteranų žaidynėse. Tiesa, reikia pasakyti, kad ji buvo vienintelė dalyvė sprinto rungtyje amžiaus grupėje 100 metų ir daugiau.
M. Kaur pradėjo sportuoti tik prieš aštuonerius metus, kai jai buvo 93-eji, ir nuo to laiko ji jau iškovojo 17 aukso medalių. Ji nėra vienintelė pasaulio šimtametė, daranti sportinę karjerą. 106-erių metų japonui Hidekichi Miyazaki priklauso 100 metrų bėgimo rekordas, 105-erių metų prancūzas Robert'as Marchand`as sausio mėnesį pasiekė rekordą savo amžiaus grupėje ir pan.

Turime pripažinti, kad Lietuvos ilgaamžių nėra tiek daug, bet gal kada išgirsime ir lietuvišką pavardę. Žinoma, gali praeiti šiek tiek laiko.

O kol kas politinėje padangėje karaliaujantys valstiečiai stengiasi, kad to laiko reikėtų kuo mažiau, ir yra pasiryžę ekstremaliems iššūkiams, nes jie geriausiai žino, kaip mums rengtis, ką valgyti, gerti, kada galima, kada ne. Gal netrukus uždraus prekiauti alkoholiu, riebiu maistu, cukrumi bei saldainiais. Jau užsimota prieš lauko kavines, vasaros festivalius. Ir žiniasklaidai uždėti didesnį apynasrį nekenktų, nes rašo daug ir blogai.

Praeis tik viena trumputėlė savaitė, akimirksnis kosmoso pasaulyje ir mes būtinai sužinosime, kur dar tapome lyderiais ar čempionais nuo „antro“ galo.

Būkime optimistai, nes visi mes savo patirtimi, džiaugsmais ir skaudėjimais kuriame kitokį rytojų. Sau ir savo vaikams, ateities kartoms. Tegul jis bus šviesesnis.

Powered by BaltiCode