Romas

Laikas

Yra teigiančių, kad laikas – išgalvota sąvoka. Praeitis, dabartis ir ateitis yra viena...

Tačiau žmonija kol kas neišgalvojo nieko gudresnio ir išmintingesnio, todėl laikas yra mūsų kasdienis palydovas ir turtas. Jau tūkstančius metų žmonės nepaliaujamai stebi amžiną gamtos virsmą, kai metų laikai keičia vienas kitą, o diena prasideda saulėtekiu ir baigiasi saulėlydžiu. Skaičiuoja metus ir mėnesius, dienas, valandas ir sekundes. O kiekvienam iš mūsų, per savo trumpą žemiškąją kelionę suteikiama proga kažką išmokti ir tas žinias bei patirtį realizuoti. Deja, kiekvieno individo laiko atsargos labai ribotos ir jos su kiekviena gyvenimo diena vis labiau senka. Mokslininkai bando įminti vis naujas mįsles, o viena iš jų, ar egzistuoja laiko tunelis, kuriuo būtų galima keliauti į ateitį arba į praeitį. Šia tema pasaulyje retsykiais pasirodo įvairių pikantiškų žinių. Štai 2003 m. prancūzaitė Floransa trečią valandą nakties ėjo iš diskotekos, o iki namų likus visai nedaug, ji pasuko už kampo ir atsidūrė nepažįstamoje vietoje. Kambaryje, į kurį ją atsivedė nauji nepažįstamieji, kabėjo kalendorius, kuris rodė 2245 metus! Kita istorija nutiko 1992 m. Italas Bruno Leonė išėjo iš namų pasivaikščioti ir... pakliuvo į XXV amžių. Keisti žmonės, išgirdę, jog jis atvyko iš Italijos, nepaprastai nustebo: anot jų, tokia šalis nuo Žemės paviršiaus pradingo dar XXII a.

Visos tokios istorijos atrodo labai neįtikėtinai, tačiau džiugina tai, jog į ateitį nukeliavę žmonės mums visiems suteikia vilties, kad žmonija toje ateityje dar gyva ir nesusinaikinusi.

O dabar į laiką pažiūrėkime kiek kitokiu rakursu.

Mažeikiai, kaip ir visa Lietuva, rinkimų vajuje. Būrelis žmonių energingai aptarinėja būsimus kandidatus į merus, jų vertybes ir trūkumus bei bando nuspėti rinkimų favoritą. Netikėtai vienas iš diskusijos pašnekovų visiškai nuoširdžiai paklausia: „O kas anksčiau buvo Mažeikių meru?“

Kai kam tai pasirodys neįtikėtina, nes daugelis žino ir prisimena, kas buvo mero poste. Žinant visas politines intrigas, išbūti mero poste net dvi kadencijas sugebėtų tikrai ne visi. Tai ne vieni ir ne ketveri, o aštuoneri metai! Bet realybė, pasirodo, yra žiauri – prisimena ne visi. O gal pamiršo todėl, kad tai, kas vienam žmogui atrodo „visas pasaulis“, kitam yra „visiškas nulis“. Toks yra laiko išbandymas ir paradoksas.

Ne kasdien nutinka tokie dalykai, bet viešame gyvenime tai yra dažnai. Kai stengiamasi apgauti laiką ir norima tapti amžinu bei nepakartojamu, kai menkaverčius dalykus bandoma „sutradicinti“, o banalius savo gyvenimo epizodus norima paversti svarbiais faktais bei dekoruoti kažkokiais apdovanojimais, kai metai iš metų laikomasi įsikibus valdiškos kėdės ar postų, bet nėra jokių kitų visaverčių ambicijų, tada tokią asmenybę neabejotinai ištinka krachas. Dažnai tai, ką šiandien pataikaudami šlovinam ir garbinam, tėra beprasmis laiko švaistymas ir istorijai ši informacija yra visiškai bevertė. Nebijokime to pripažinti.

2011 m. buvo sukurtas puikus fantastinis trileris „Įkalinti laike“ („In time“). Šio filmo siužetas pasakoja apie XXI a. pabaigą, kai pagrindine atsiskaitomąja valiuta tapo laikas. Filme žmonės genetiškai užprogramuoti gyventi iki 25-erių, tuomet organizmas nustoja senti ir gyventi lieka vieni metai. Visa žmonija uoliai dirba vien tam, kad gautų daugiau papildomo laiko pasaulyje, kuriame puodelis kavos kainuoja 4 gyvenimo minutes. Kaip ir visuomet, čia valdo turtingieji, galintys tapti beveik nemirtingais, o vargšai, net ir lenkdami nugaras sunkiausiuose darbuose kovoja vardan savo gyvybių. Žaliai ant dilbio mirgantis laikmatis negailestingai primena, jog tavo laiko atsargos senka.

Gal laikas ir yra išgalvota sąvoka, bet be jo mes tiesiog negalėtumėm gyventi.

Branginkime savo ir kitų laiką, bet skirkime pakankamai laiko sau, negailėkime jo savo artimiesiems ar tiems, kuriems reikalinga pagalba. Būkime paprastesni ir nesivaržykime su istorija dėl to, kas yra ne mūsų jėgoms.

Komentarai  

0 #1 Ona 2015-03-12 12:39
Aciu autoriui uz toki nuostabu straipsni!
Cituoti

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode