Reklama 1

Kas dieną – po naujieną

Praėjusią savaitę įvairiais renginiais ir akcijomis visoje Lietuvoje bei Mažeikiuose buvo atiduota pagarba 1991 m. sausio 13-osios įvykiams. Nors juoda gedulo juostelė ant valstybinių vėliavų simbolizuoja liūdesį ir netektis, bet visgi tai yra šventė. Jau 26-tą kartą šventėme išsaugotos bei apgintos Lietuvos Nepriklausomybės datą. Tai ne tik liūdesys, bet ir didelis pasididžiavimo, vienybės ir optimizmo demonstravimas.    

Jau esame naujuose, 2017-uosiuose kalendoriniuose metuose. Gamtos metų skaičiaus niekas nežino, tačiau šie nauji gamtos metai, prasidėję gruodžio 22-ąją, turi šiokių tokių naujienų. Visų pirma, diena tapo šiek tiek ilgesnė. To dar labai nepastebime, bet šis faktas pats yra tarytum šviesos blyksnis niūriame ir pilkame lietuviškame danguje.

Jungtinių Tautų generalinio sekretoriaus postą metų sandūroje iš Ban Gi Moono perėmęs portugalas Guterressas savo naujametinėje kalboje ragino 2017-uosius padaryti taikos metais. Tuo tarpu Seimo valdantieji gana „rimtai“ ruošiasi galimiems kariniams konfliktams. Nuo Kaliningrado kiškių ir kitokių žvėrelių ginsis apsitverdami milijonus kainuosiančia tvora. Vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas teigė, kad šiemet iš valstybės biudžeto pirmą kartą per visus nepriklausomybės metus skiriama apie 3,6 mln. eurų fizinei sienai su Karaliaučiaus sritimi pastatyti. Šių lėšų turėtų užtekti tvorai įrengti.

Žinoma, naivu tikėtis, bet gal į šią tvorą atsitrenks ir kokia nors iš čia dislokuotų raketų „Iskander“. Tai būtų vis šioks toks pasiteisinimas ir paguoda. Kadangi ruošiamasi grąžinti privalomą karinę tarnybą, tai šauktiniams prie šios tvoros bus galima organizuoti „taktinius“ mokymus ir „auksinių šaukštelių“ panaudojimo galimybes. Bet gal 3,6 mln. eurų biudžeto lėšų būtų galima išleisti racionaliau? Čia jau retorinis klausimas.

Gyventojų apklausa parodė, kad gyvenimas šalyje grėsmingai blogėja. Daugiau už kitus dabartine padėtimi šalyje nepatenkinti vyresni nei 50 metų žmonės (63 proc. mano, kad reikalai šalyje pastaruoju metu blogėja). Taip mano gyvenantys kaimo vietovėje (65 proc.), turintys vidurinį ar profesinį išsilavinimą (61 proc.), gaunatys mažiausias šeimos pajamas – iki 550 eurų per mėnesį (67 proc.), pensininkai (66 proc.) bei bedarbiai (64 proc.), nelietuvių tautybės gyventojai (63 proc.). Ši statistika gana iškalbinga.

2016 m. išvykimą iš Lietuvos deklaravo 51 tūkst. emigrantų, tai 6,4 tūkst. daugiau negu prieš metus. Per praėjusius metus nuolatinių gyventojų skaičius sumažėjo 39,2 tūkst.

2017-ieji prasidėjo gana netikėtai ir drastiškai – su bent šešiolika padidėjusių mokesčių. Jau 26 metus politikai didina ne žmonių savarankiškumą ir tikėjimą geresne ateitimi ar sotesniu gyvenimu, o gretas tų, kurie turi būti apmokestinti, tų, kuriems kažkas pažadėta ir neištesėta. O gyvenimo „pagardinimui“ puokštė sugriežtintų įstatymų ir didelių baudų.

Pastebėtas viešoje vietoje neblaivus benamis bus nubaustas tokia pinigine bauda, kad ją sumokėti galės nebent kitame gyvenime. Ne vienas gyventojas priverstas iš nuostabos kilstelėti antakius ir trinti išsigandusias akis, nes iš esmės nuolat brangsta visi maisto produktai: pradedant jogurtu, sūriu, pienu, vaisiais, duona, baigiant paprastu geriamuoju vandeniu. Kosminiu greičiu didėja ir ant žmonių virsta įvairių paslaugų bei prekių kainos. Tik ne atlyginimai.

Nuo metų pradžios įsigaliojus naujiems įstatymams paaiškėjo, kam teks papildomai patuštinti savo pinigines „Sodros“ naudai. Tarp tokių asmenų – ir gyventojai, kurie gauna pajamų už suteiktą licenciją naudoti jų pačių ar jiems priklausančių jau mirusių asmenų kūrinius. Anksčiau galiojo išimtis, kad „Sodros“ įmokos neskaičiuojamos nuo autoriams ir gretutinių teisių subjektams mokamo atlyginimo pagal suteiktas licencijas panaudoti kūrinius ar gretutinių teisių objektus. Šiemet tokios lengvatos neliko. Audiovizualinių kūrinių autorių teisių asociacijos tarybos narys Justinas Garliauskas absurdiška pavadino tokią naujovę, nes nieko panašaus esą nėra niekur kitur pasaulyje.
   Seimas taip pat spėjo „sužibėti“ dar sykį tūkstančiams šalies gyventojų padidindamas „Sodros“ įmokas taip staiga, kad net buhalteriai sunkiai susiorientuoja. Išaušo neramus sausis ir tiems, kurie patys susikuria sau darbo vietą, nes didėja „Sodros“ įmokos verslo liudijimų, autorinių sutarčių turėtojams, kurie nėra niekur drausti.

Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvoje 2016 m. apie 100 tūkst. asmenų vykdė veiklą pagal verslo liudijimą, todėl pokyčiai palies didelę savarankiškai dirbančių šalies gyventojų dalį.

Prieš pat Naujuosius pavasariškai pradėjo tilindžiuoti didžiosios zylės ir giedrą dieną jas jau galima išgirsti. Kur? Ogi netoli lesyklos. Kas myli gamtą, galvoja apie paukščius, tuo pasirūpino seniai. Mažeikiuose daugelyje vietų galima pamatyti lesyklėles ir sparnuočius šalia jų. Paukšteliai nebuvo uolūs lesyklų lankytojai, kol jiems pakako natūralaus lesalo. Dabar situacija pasikeitė, jie tikrai prisimins lesyklą, kurioje visada praskrisdami rasdavo trupinių ar saulėgrąžų

Žvelgiant į perspektyvą, labiau tikėtinas praėjusios žiemos scenarijus, kai žiemai užteko jėgų tik sausiui. Jei turite galimybių ir norite pasidžiaugti balta žiema, patirti jos malonumus, darykite tą dabar, neatidėliokite kitai dienai, kitam savaitgaliui. Tikros žiemos mums tenka labai mažai, draugaukime su ja ir branginkime. Vis mažiau vaikų išbėga iš sniego lipdyti pasakų pilis ir senius besmegenius. Kai jiems reikia pagalbos, būkime šalia.

Tegul žiemos pasaka tęsiasi.  

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Powered by BaltiCode