SSC

Paskatino noras pažinti

Mažeikių muziejuje pristatyta nuo rugsėjo 10 d. veikianti unikali paroda „Noras pažinti, paskatinęs rinkti“. Tai mažeikiškės Violenitos Juškevičiūtės per 20 metų surinkta gausi ir įdomi kortų kolekcija.

Supažindino su kolekcijos istorija

Susirinkusiuosius į parodos pristatymą pasveikino muziejaus direktorius Vaidotas Balzeris. Muziejininkė Jūratė Miliauskytė šmaikščiai papasakojo parodos kūrimo peripetijas bei neįprastą ir nelengvą ekspozicijos parengimo darbą. Kadangi kolekcijoje jau yra 534 kortų kaladės, tai J. Miliauskytė padovanojo 535-ąją.

Kolekcijos savininkė V. Juškevičiūtė supažindino su kortų bei savo surinktos kolekcijos istorija, įdomybėmis ir įvairiausiomis subtilybėmis.

Įvairiuose šaltiniuose minima, jog kortos pirmiausia buvo išrastos Kinijoje maždaug 800-aisiais mūsų eros metais. Kiti teigia, jog jos atsirado Indijoje, nukeliavo į Kiniją, o Europą pasiekė tik po nuožmiųjų Kryžiaus karų. Jas XIII–XIV a. atgabeno klajokliai iš Tolimųjų Rytų. Pagal graikų legendą senovės dievai nuo pat senų laikų žaidė kortomis. Žaidimas kortomis vėliau įvardintas kaip viena pirmųjų žmonių silpnybių.

Kitoks kortų pasaulis

„Kortos, kaip tas uždraustas vaisius, visada traukė mano dėmesį, tuo labiau, kad tą potraukį gavau iš savo senelių ir dėdžių iš mamos pusės. Kitas požiūris ir postūmis atsirado tuomet, kai 1996 m. keliavau po Europą. Pamačiau kortas su Prancūzijos valdovų dinastijos atvaizdais. Noras pažinti taip netradiciškai pristatomas istorines asmenybes kirbėjo trejetą metų, kol išaugo į poreikį rinkti reprezentacines įvairių šalių kortų kalades, – pasakojo kolekcijos autorė. – Nenuostabu, kad 1999 m. kelionėje į Ispaniją, tame pačiame Avinjono ekskursijų centre, nesusilaikiau ir pagaliau įsigijau pirmąją (tą pačią) kortų kaladę. Tada ir atsirado tikslas – surinkti buvusių ir esamų monarchijų kortas. Vėliau į paieškas įsijungė draugai ir pažįstami. Didžiąją kolekcijos dalį per 30 žmonių yra padovanoję. Rinkdama savo kolekciją sužinojau, kad pasaulyje yra tik septyni kortų muziejai. Per 20 metų į rinkinį suvežtos kortos atspindi 58 valstybių istoriją, miestus, gamtą, architektūrą, meną, etnografiją, sportą, filmus, įmones, gaminius.“

Pasak V. Juškevičiūtės, jos noras, kad ši paroda paskatintų lankytojus žaismingai, neįkyriai pasitikrinti žinias, atrasti naujų būdų tobulėti: „Siekiu pasakyti, kad daiktai, skirti pramogai, pridėjus žinių, gali virsti puikiomis priemonėmis ne tik pačiam pažiūrėti, bet ir kitam parodyti.“

Pristatymą paįvairino ir kelis magijos triukus su kortomis parodė iliuzionistas Lukas Ungeitis.

Šventę vainikavo naujos kortų kaladės, skirtos Žemaitijos metams, pristatymas ir sveikinimai.

Paroda veiks iki spalio 26 d.

Algirdas PETRAVIČIUS

Autoriaus nuotrauka

Taip pat skaitykite:

Powered by BaltiCode