Parama dėkojame




Išmoka vaikui: nauda ar laiko gaišimas?

 

Šiuo metu viena aktualiausių temų viešoje erdvėje – išmokos vaikui. Nuo sausio 1 d. visi tėvai gaus mėnesinę išmoką vaikui, nevertinant šeimos pajamų. Neramumą kelia ir įstatymo pagrįstumą temdo, papildomo neapmokestinamo pajamų dydžio (PNPD) už vaikus panaikinimas. Tėvų nuomone, tokie pakeitimai naudą atneš tik socialinės rizikos šeimų nariams, kurie nenori dirbti, o daugumai dirbančių tėvų tai jokios naudos neduos, priešingai, jie bus priversti gaišti laiką pildydami paraišką, kad gautų tuos pačius pinigus, kurie iš jų bus atimti, panaikinus PNPD.

 Gaus visi vaikai

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis viešojoje erdvėje teigia, kad, įteisinus universalios išmokos vaikui mokėjimą visiems vaikams, skurdo rizikos lygis šeimoje, kurioje vienas iš tėvų augina vieną ar daugiau vaikų, sumažės 2,3 procentinio punkto, o šeimoje, kurioje abu tėvai augina tris ar daugiau vaikų – sumažės visu 8,9 procentinio punkto.

Socialinės paramos skyriaus vedėja Jolanta Kekytė „Būdą žemaičių“ informavo, kad įstatymo pakeitimais įteisinta universali 30 eurų išmoka vaikui bus mokama visiems vaikams – nuo gimimo iki 18 metų ir vyresniems, jei mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, bet ne ilgiau kaip iki jiems sukaks 21 metai. „Papildoma išmoka bus skiriama ir mokama: vaikui nuo gimimo dienos iki dvejų metų – 28,5 euro, nuo 2 iki 18 metų ir vyresniems, jei mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, bet ne ilgiau iki jiems sukaks 21 metai – 15,2 euro skirti šeimoms, auginančioms ir (ar) globojančioms vieną ar du vaikus, jeigu šeimos pajamos vienam asmeniui per mėnesį mažesnės negu 1,5 valstybės remiamų pajamų dydžio (nuo 2018 m. – mažesnės negu 183 eurai). Minėtos papildomos išmokos šeimoms, auginančioms ir (ar) globojančioms tris ar daugiau vaikų, bus mokamos nevertinant šeimos gaunamų pajamų“, – sakė J. Kekytė. Pasak jos, įstatyme įtvirtinta ir išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai: „Auginančiam vaiką vienam iš vaiko tėvų ar vaiko globėjui mokslo ar studijų laikotarpiu ir 12 mėnesių po mokslo ar studijų baigimo, jeigu jis mokosi pagal formaliojo profesinio mokymo programą ar studijuoja aukštojoje mokykloje pagal dieninę ar nuolatinę studijų formą, iki jam sukaks 26 metai, arba jeigu jis studijuoja doktorantūroje ar rezidentūroje, iki jam sukaks 30 metų (įskaitant ir akademinių atostogų dėl nėštumo ar vaiko priežiūros laikotarpį) ir jeigu pagal Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymą jis neturi teisės gauti vaiko priežiūros išmokos, skiriama 6 bazinių socialinių išmokų dydžio (228 Eur) išmoka per mėnesį. Ši išmoka mokama nuo vaiko gimimo dienos iki vaikui sukaks vieni metai.“

Siūlo pildyti internetu

Kaip teigė J. Kekytė, prašymus dėl išmokos vaikui skyrimo bus galima teikti nuo 2018 m. sausio 1 d. elektroniniu būdu per socialinės paramos informacinę sistemą www.spis.lt arba raštu atvykus į Socialinės paramos skyrių arba į seniūniją pagal gyvenamąją vietą. Kreipiantis dėl universalios 30 Eur išmokos vaikui papildomų dokumentų teikti nereikia. Svarbu tai, kad išmoka vaikui, kaip ir kitos minėtos socialinės išmokos, mokama už praėjusį mėnesį ir grąžinama už 12 praėjusių mėnesių. Tai reiškia, kad visiems tėvams įgijus teisę į išmoką vaikui nuo sausio 1 d., pavyzdžiui, net jeigu tėvai kreiptųsi ir 2018 m. lapkričio mėn., išmoka bus išmokėta nuo 2018 m. sausio 1 d., todėl labai prašytume ir tikimės, kad tėveliai, auginantys vaikus,prašymus teiks elektroniniu būdu, o tie, kurie neturi galimybių pildyti internetu, supras, kad nėra būtina dokumentus teikti sausio mėnesį ir negaiš savo brangaus laiko eilėse“, – prašė Socialinės paramos skyriaus vedėja.

Neduos naudos?

Tėvai nelabai linkę džiaugtis naujomis išmokomis ir skeptiškai žiūri į įstatymo pakeitimus.

„Pilstymas iš tuščio į kiaurą. Duos vaiko pinigus, nuims PNPD lengvatas ir bus, kaip buvę. Čia pats geriausias darbo imitavimo pavyzdys, kad lyg kažkas daroma, bet iš esmės niekas nesikeičia, tik dar pusė milijono šeimų privalės pildyti kažkokius prašymus“, – „Būdui žemaičių“ sakė dvynukus auginantis tėvelis Gediminas. Mama Gintarė teigė, kad papildomo PNPD panaikinimas sumažins jų šeimos bendras pajamas, pasak jos, ir užpildyta paraiška nepagelbės: „Manyčiau, kad papildomos išmokos tikrai didžiajai daliai žmonių, dirbančių ir auginančių tik vieną vaiką, nepasiteisins: mūsų pajamos sumažės, nors daugiau vaikų turintiems tėvams gal ir padidės. Galvojant apie ateitį, geriau būtų vykdoma pertvarka motinystės/tėvystės išmokų srityje. Paraišką, žinoma, vis tiek pildysime, nes yra galimybė bent kažkiek atpirkti papildomo NPD sumą.“ Vienų metų mažylę auginanti Monika „Būdą žemaičių“ taip pat patikino, kad naujos išmokos jų šeimos pajamų nekeis, jai taip pat aktualiau motinystės/tėvystės išmokų dydis, kad antrais vaiko priežiūros metais būtų mokama daugiau nei 40 proc.

Taip pat daugumai tėvelių nerimą kelią ir tai, kad norint gauti išmokas, bus tikrinamos jų gyvenimo sąlygos. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija tvirtina, jog išmokos vaikui esmė – kad būtų užtikrinami vaiko interesai: „Dėl to gyvenimo sąlygos gali būti tikrinamos tik šeimose, susiduriančiose su socialine rizika, užtikrinant su šeima dirbančio socialinio darbuotojo pagalbą, kuriam rekomendavus, bus parinktas vaiko poreikius užtikrinantis išmokos mokėjimo būdas.“

Vaida GALDIKĖ

Autorės nuotrauka

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode