RETRO

Varpų gaudesys sukvietė paskutiniams akordams (Yra vaizdo įrašas)

 

 

Šeštadienį Mažeikių Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje nuskambėjo baigiamieji  XI tarptautinio meno festivalio „Mažeikiai 2017“ sąskambiai. Varpų gaudesys lietingą popietę mažeikiškius sukvietė paklausyti chorų iš Lietuvos, Latvijos, Estijos atliekamų kūrinių. Išskirtine muzika uždarytas spalvinga meno sričių palete žavėjęs festivalis.

 

 

„Pakėlė nuo žemės“

Šeštadienio popietę žiūrovus džiugino jungtinis choras: Saulkrasti kultūros centro mišrus choras „Bangotne“ (Latvija), Tartu miesto mišrus choras „Vanemuine“ (Estija), Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro mišrus choras „Draugystė“, Klaipėdos berniukų choras „Gintarėlis“ bei Klaipėdos muzikinio teatro orkestras. Solistai: Viktorija Miškūnaitė (mecosopranas), Mindaugas Gylys (baritonas). Dirigentas Tomas Ambrozaitis.

Po koncerto atlikėjams ir jų vadovams nestokota gražių žodžių bei padėkų. Mažeikių Šv. Pranciškaus Asyžiečio parapijos klebonas, festivalio organizacinio komiteto narys kun. Gintaras Lengvinas sveikindamas džiaugėsi gražiu skambesiu, pakylėjusiu kiekvieną: „Rugsėjo 20 d. nuskambėjo bažnyčios varpai, kurie mus visus kvietė į Tarptautinį meno festivalį. Šiandien vėl suskambėjo varpai, tik šį kartą sukvietė į uždarymą. Nors ir darganotas šis mėnuo buvo, tačiau, sukviesdamas mus koncertams, pradžiugino, atgaivino. Šiandien, besiklausant šv. Mišių dalių, mus kiekvieną pakėlė aukščiau nuo žemės, pakėlė begalinės Dievo meilės link.“

Mažeikiai unikalūs

Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro direktorius Raimundas Radavičius „Būdui žemaičių“ sakė, kad Mažeikiai unikalūs, turėdami kasmetinį meno festivalį: „Šiemet koncertuose buvo pilnos salės žmonių, tai reiškia, jog mažeikiškiams to reikia, jiems patinka. Taip pat atvažiuoja svečių ir iš kitų miestų. Turbūt festivalis tuo ir išskirtinis. Daug kam sunku suvokti, kaip Mažeikiuose, atrodo, tokiame šiauriniame krašte, yra toks festivalis.“ Kultūros centro direktoriaus minčiai pritarė ir Mažeikių rajono savivaldybės meras Antanas Tenys,  džiaugdamasis, jog mažeikiškiams patiems niekur nereikia važiuoti – žymūs atlikėjai atvažiuoja čia.

Įvairus meno sritimis

Šių metų festivalis buvo kupinas įvairių renginių: dvi parodos, spektaklis vaikams, sakralinė muzika. „Pernai jubiliejinis festivalis irgi atrodė išskirtinis. Visada meno taryba atrenka vis kitokius kolektyvus arba, jei kviečia dar kartą, bet jau su kitomis programomis. Tada žiūrovai gali matyti vis kažką naujo. Man šiais metais patiko programos sudėliojimas – tiko visiems – sakralinė muzika, spektakliai, džiazo, chorų koncertai“, – „Būdui žemaičių“ sakė meras A. Tenys.

Pasak festivalio meno vadovo pavaduotojo Ričardo Grušo, festivalis kiekvienais metais tobulėja: „Šiemet festivalis turi subrendusią programą, kuri vystosi, auga. Kiek šiandien per mūsų rajono kultūrines erdves praėjo europinio lygio kolektyvų, solistų, dirigentų, orkestrų. Daug miestų Mažeikiams turėtų pavydėti.“

Anot R. Radavičiaus, vienodų festivalių negali būti: „Šiemet yra XI festivalis, kurį sudarė 13 renginių ir 2 parodos. Kiekvieną kartą festivalio meno vadovas Džeraldas Bidva ieško kažko naujo, kas patiktų žmonėms.“

Išskirtinis

Nepamirškime festivalio išskirtinumo geografiniu aspektu. Renginių vedėjas Paulius Mylė priminė, jog Renavo ir  Dautarų dvaruose visada vykdavo festivalio koncertai, o šiemet geografija platesnė –  prisidėjo Pavirvytės dvaras bei Ukrinų kultūros namai.

„Kiekvienas renginys ar spektaklis unikalus ir nepakartojamas. Nepasversi nei menine verte, nei žmonių reakcijos, tai nematuojamas reiškinys. Jeigu geros emocijos, geri atsiliepimai, neverta daugiau analizuoti. Tokie renginiai man kasdienybė. Aš nuolat gyvenu tokioje aplinkoje, dėl to man sunku komentuoti vieną ar kitą koncertą, kadangi visi svarbūs, man visi įdomūs. Kiekvieną ruošdamas, įdėjau daug darbo ir džiaugiuosi, kad žmonėms patinka“, – „Būdui žemaičių“ sakė festivalio meno vadovas Dž. Bidva.

A.Tenys pabrėžė, jog iš techninės pusės šį festivalį planuoti buvo lengva: be nesutarimų meno taryboje, mažesnio triukšmo, nesklandumų, nesusikalbėjimų. Merui pritarė ir Mažeikių rajono savivaldybės Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Angelė Rupkutė. Jos teigimu, šiemet festivalio organizavimas bei patys koncertai praėjo labai ramiai: be didelių stresų, kardinalių pakeitimų.

„Žinoma, kaip dažnai nutinka visiems, planavome vienaip, tačiau keitėsi detalės, smulkmenos, – kalbėjo meno vadovas Dž. Bidva. – Su vienais tariesi, pasikeičia planai, iškyla sunkumų atvažiuoti, tada ir datos nebeįmanomos būna, tačiau dabar esu patenkintas. Visi kolektyvai atvyko, visi renginiai įvyko.“

Sklandumu džiaugėsi ir Kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Elena Draučiūnaitė. Pasak jos, lengva buvo dirbti.

Mokestis pasiteisino

Ankstesniuose festivaliuose žiūrovai koncertus stebėti galėdavo nemokamai. Šiemet įvestas simbolinis, kelių eurų, mokestis už bilietą. A. Rupkutė teigė, jog šiemet šalia meno tarybos buvo sudaryta darbo grupė tam tikriems klausimams spręsti. Vienas jų – bilietų apmokestinimas: „Šiam festivaliui, kaip ir kitiems, viską sprendė meno taryba, o šiemet sudarėme darbo grupę, į kurią įėjo Kultūros centro darbuotojai, reklamos vadybininkai. Ši darbo grupė sprendė ir dėl mokesčio.“

Pasak R. Radavičiaus, įvestas simbolinis mokestis už bilietus pasiteisino: „Jeigu pernai dalinome nemokamus kvietimus, o jų išdalindavome apie 1000, pamatėme, kad dažnai būdavo pustuštės salės. Tai rodo, kad žmonės nejaučia atsakomybės, pasiima kvietimus ir neateina. Žmogus, nusipirkęs bilietą, ateidavo. Retai pamatydavome neužpildytą salę.“ Jam antrino ir  A. Tenys bei Dž. Bidva: „Tai labiau tvarkos mokestis. Kiekvienas turi savo vietą, jam nereikia ateiti anksčiau, užsiimti jos. Lai būna ir pačių žmonių įnašas į kultūrinę šventę.“

Festivalių reikia

„Aš seniai sakiau, kad reikia Mažeikiams meno festivalių todėl, kad didysis žmonių srautas baigiasi ties Klaipėda, Šiauliais, o štai dabar ir mes turime ką parodyti. Labai džiaugiuosi, kad rajono Savivaldybės meras, vicemerė visada yra koncertuose, parama visokeriopa, net pačiais sunkiausiais momentais tik jų palaikomi nuspręsdavome, nors mažesnį, bet daryti. Sustoti galima, bet paskui pradėti labai sunku“, – kalbėjo R. Grušas.

Žiūrovo pozicijoje koncertus stebėjęs verslininkas, buvęs pedagogas Arūnas Bernotas pritarė R. Grušui. Pasak jo, visuomenėje trūksta rimtų kultūrinių renginių, nes dažniau vyrauja pop`sas: „Žinoma, kad tokie festivaliai labai reikalingi, kadangi žmonės vakare turi daug laisvo laiko ir reiktų eiti ne tik į „pop`sinius“ renginius, kurie pastaruoju metu tik ir dominuoja kultūroje. Negali sakyti, kad viskas visur čia puiku, bet man didžiausią įspūdį paliko atidarymo koncertas, nors ir nesu daug išmanantis profesionalas, bet man labai patiko. Šiandien irgi buvo neblogai, tačiau man trūko akustikos. Pritariu festivalio meno vadovo minčiai, jog menas yra ne tik muzika, bet ir šokis, teatras, dailė. Tokie dalykai, dėl kurių nevažiuosi į Vilnių pažiūrėti.“ Kritiką A. Bernotas supranta kaip griovimą, o veiksnumą – kūrybą. Anot jo, į viską reikia žvelgti pozityviai: „Man kritika reiškia griovimą, o kažką daryti – kurti. Tokių turime nebe daug, o griauti visi moka. Aš visada nusiteikęs pozityviai. Čia ir pinigų surandama, pakviečiami įvairūs kolektyvai, tai kas dar gali būti blogai?“

Tęstinumas bus

Anot A. Tenio, idėjų nestinga, kadangi kai kurių kolektyvų koncertai jau net suplanuoti keleriems metams į priekį, o, kaip teigia R. Grušas, turint finansavimą tvirtai žinome, jog planai išsipildys.

Kun. G. Lengvinui šis festivalis – antrasis. Jo teigimu, palikime visą kūrybą organizatoriams, o patys palaikykime juos dvasiškai: „XII festivaliui linkiu idėjų ir apskritai, kad jis įvyktų. Daug idėjų turi Dž. Bidva, R. Grušas, jie labiau pažįsta kolektyvus, o mums belieka juos palaikyti. Manau, kitais metais festivalis pavyks taip pat gerai ir pritrauks daug žmonių.“

Meras A. Tenys teigė neketinantis nutraukti kasmetinių festivalių tradicijos, nebent pasikeistų aplinkybės. Jis pažadėjo, kad kitais metais festivalis įvyks.

Planai kitiems festivaliams

Organizatoriai nepanoro atvirai kalbėti apie kito festivalio planus. R. Radavičius kitais metais tikisi pakviesti dar daugiau įvairesnių atlikėjų, kuriuos galėtų pamatyti didžioji dalis mažeikiškių. Dž. Bidva XII festivaliui turi naujų idėjų, tačiau teigia jomis daug nesidalinsiąs: „Nenorėčiau visko atskleisti. Kardinaliai nieko nekeisiu, bet bus keli renginiai Lietuvos 100-mečiui paminėti. Dabartinis festivalio braižas labai pasiteisino ir, manau, mes jį išlaikysim. Žmonių yra visokių, todėl menas ir turi būti platus, kad būtų, iš ko rinktis.“

Meras mažeikiškius kvietė išsakyti bet kokią kritiką, pasak jo, organizuojant naujus festivalius reikia orientuotis į žiūrovų pastabas: „Reikėtų klausti daugiau gyventojų, žiūrovų nuomonės, kaip jiems atrodė, ko trūko. Kritika, pasiūlymai, pageidavimai visada tinka todėl, kad dėliojant kitą programą galima viską patobulinti atsižvelgiant į žiūrovų norus.“

Ernesta ŠNEIDERAITYTĖ

Autorės nuotrauka

Spauskite ant nuotraukos ir pamatykite VAIZDO ĮRAŠĄ

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode